•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, دسامبر 5

احضار فرزانه زیلابی, وکیل دادگستری به دادگاه انقلاب شهرستان شوش

0
516

فرزانه زیلابی, وکیل دادگستری که وکالت پرونده اسماعیل بخشی فعال کارگری را برعهده گرفته است ضمن دریافت ابلاغیه ای می بایست در تاریخ ۲۱ بهمن ماه  در محل آن شعبه حضور پیدا کند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, وکیل اسماعیل بخشی, فرزانه زیلابی که از دور اول بازداشت اسماعیل بخشی وکالت این فعال کارگری را برعهده دارد اعلام کرده که با توجه به احضاریه ای که از دادسرای عمومی و انقلاب شوش دریافت کرده است بعنوان فرد مطلع از روند پرونده باید روز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه سالجاری در در محل شعبه سوم بازپرسی حضور پیدا کند. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, احضار وکیل اسماعیل بخشی به عنوان مطلع به دادسرای شوش در راستای اعمال فشار بر وکلا برای ممانعت از دفاع تمام و کمال از موکلشان است، یکی از دلایلی که ⁧ فهرست وکلای مورد اعتماد رییس قوه قضاییه⁩ موضوع ⁧ تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری⁩ را در پی داشته است. همچنین فرزانه زیلابی، وکیل اسماعیل بخشی میگوید که ابلاغیه‌ای از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش دریافت کرده است که روز برحسب تاریخ حضور مبایستی روز یکشنبه ۲۱ بهمن ماه به عنوان مطلع در شعبه سوم بازپرسی حاضر شود.

لازم به ذکر است, حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی در تاریخ ۱۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ تفهیم سه اتهام به اسماعیل بخشی را اطلاع رسانی کرده بود. در آن گزارش فرزانه زیلابی گفته بود: بعد از بازداشت اسماعیل بخشی، سه اتهام به او تفهیم شد. اتهام نخست تحت عنوان نشر اکاذیب در شعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان دزفول تفهیم شد. این وکیل دادگستری، اتهام دوم تفهیم شده به موکلش را فعالیت تبلیغی علیه نظام خواند و گفت: این اتهام به صورتی نیابتی و توسط شعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب دزفول تفهیم و با پرونده مطرح در شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شوش تجمیع شد. زیلابی افزود: اتهام سوم هم توهین به مقامات است که مستقیماً توسط دادیار شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب شوش تفهیم شده است. وکیل مدافع اسماعیل بخشی درباره آخرین وضع شکایت موکلش از مأموران نیز گفت: در راستای رسیدگی به این شکایت، در تاریخ ۲۹ دی یک جلسه تشکیل و اظهارات موکلم در صورتجلسه درج شد و ارجاع به پزشکی قانونی هم صورت گرفت. زیلابی ادامه داد: در حالی که موکلم پیگیر مراجعات پزشکی بود، دستگیری دوم صورت گرفت و الان او در اختیار ضابط پرونده است که طرف شکایت ماست.

این وکیل دادگستری احضار خود را به این شکل “نوعی اعمال فشار بر وکیل پرونده” تلقی کرده است و گفت: “بر اساس قوانین موضوعه، احضار وکیل به عنوان مطلع و جمع دو عنوان وکیل و مطلع مرتبط با موضوع پرونده موکلین صحیح نیست.”
اسماعیل بخشی، سخنگوی کارگران نیشکر هفت تپه، در تاریخ ۳۰ دی ماه  و پس از پخش آنچه در صدا و سیما “اعترافات” او خوانده شد، در بازداشت به سر می‌برد. او نخستین بار ۲۷ آبان ماه، همزمان با چهاردهمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: