•                  
جمعه , ۱۰ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

یورش گارد زندان قرچک ورامین به بند زنان و استفاده از گاز فلفل و گازاشک‌آور و شلیک گلوله

0
1881

پنج‌شنبه ۱۸ بهمن‌ماه و امروز جمعه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۷، نیروهای گارد ویژه زندان شهر ری (قرچک ورامین) با استفاده از گاز فلفل و اشک‌ آور به زنان محبوس در بندهای ۱ و ۲ یورش بردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای پنجشنبه و امروز جمعه ۱۸ و ۱۹ بهمن ۱۳۹۷,  گارد ویژه زندان قرچک ورامین با هجوم به بندهای ۱ و ۲ زندان زنان که در بند ۱ اکثرا متهمین جرائم مواد مخدر در آن نگهداری میشوند و استفاده از اسپری فلفل و گاز اشک آور و شلیک گلوله و همچنین ضرب و شتم زنان محبوس در این یند اقدام  به رفتاری خشونت آمیز که منجر به درگیری فیزکی شده نمودند. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, شامگاه پنجشنبه ۱۸ بهمن ماه بدنبال اعتراض گسرتده زنان زندانی محبوس در بند۱ زندان قرچک و وسعت گرفتن دامنه اعتراض به بند ۲ این زندان که در اعتراض زنان محبوس در این بندها  از زندان قرچک ورامین که خواستار رسیدگی به وضعیت یکی از زندانیان هم بند خود شده بودند، نیروهای گارد ویژه زندان قرچک  وارد عمل شده و با پرتاب گاز اشک‌آور در محیط دربسته بند زنان زندانی را مورد هجوم قرار دادند. پس از شلیک گاز فلفل و اشک‌آور، زنان زندانی برای دفع اثر گاز تخت‌ها و پتوهای خود را آتش زدند و مسئولان زندان با استفاده از ماشین آتش‌نشانی در حالی که زنان همچنان داخل بند اسیر بودند آتش را خاموش کردند. همچنین چند نفر از ماموران گارد زندان با بیان این جمله که شماها هیچ ارزشی ندارید بر شدت ضذب و شتم افزودند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت, مسئولان زندان همچنین برق و گاز داخل بند را نیز قطع کرده بودند تا مانع گسترش آتش‌سوزی شوند اما زندانیان را با وجود استنشاق گاز تند فلفل و بدن خیس در سرمای بند رها کرده و تا صبح به وضعیت آنان توجهی نکرده‌اند. بند۱ زندان زنان قرچک که به بند موادی‌های موسوم است، محل نگهداری زنانی است که به جرم حمل مواد مخدر یا اعتیاد به حبس محکوم شده‌اند. گفته شده است که زنان زندانی با زدن به روی در بند از افسرنگهبان خواستار اعزام یکی از همبندیان خود به بهداری شده بودند، اما بی‌توجهی افسرنگهبان به افزایش اعتراض زندانیان بند یک و پیوستن زندانیان بند دو به آنان شد و نهایتا در نتیجه بی‌تدبیری محمدی رییس زندان قرچک نیروهای گارد با گاز اشک‌آور به زنان حمله کردند.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ نیروهای گارد ویژه زندان رجائی شهر با همکاری نیروهای وزارت اطلاعات در حرکتی مشابه اقدام به هجوم به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر نموده و اقدام به ضرب و شتم زندانیان سنی مذهب محبوس در آن بند نمودند.

همچنین وبسایت مجذوبان نور با انتشار گزارشی نوشته بود, خانواده یکی از این زندانیان اخبار دراویش گنابادی را منتشر میکند گفته است که شماری از زنان زندانی در نتیجه حمله شب گذشته به شدت زخمی شده و به بهداری منتقل شده‌اند. به گفته خانواده این زندانی، حمله نیروهای گارد به زنان زندانی به امروز نیز کشیده شده و ماموران هم‌اینک زنان زندانی را به شدت مورد ضرب و جرح قرار می‌دهند.

زنان زندانی محبوس در زندان قرچک می‌گویند دود آتش زندان را فرا گرفته است و ماموران همچنان به ضرب و شتم زنان زندانی مشغول هستند.

گفته شده است که در این حادثه تخت و وسایل زندانیان در آتش سوخته و مسئولان زندان برای این که زندانیان وسایل دفاعی نداشته باشند، نیمکت‌های هواخوری و وسایل ورزشی را جاکن کرده و از محوطه بند یک زندان خارج کرده‌اند.

خانواده یکی از زندانیان زن محبوس در زندان قرچک به مجذوبان نور گفته است که تمام وسایل زندانیان زن بندهای یک و دو را ضبط کرده و آنان را به شدت کتک زده‌اند به طوری که شماری از زندانیان به بهداری منتقل شده‌اند.

زنان زندانی که از سوی مسئولان زندان شورشی خوانده شده‌اند می‌گویند خواسته آنان رسیدگی به وضع بهداری زندان و درمان زندانیان است.

زندانیان زن بندهای دیگر زندان قرچک نیز گفته‌اند محمدی رئیس زندان در پاسخ به آنان که خواستار اطلاع از علت درگیری و آتش‌سوزی شده‌اند، اعتراض به وضعیت درمانی زندان را تکذیب کرده و گفته است این زندانیان به خاطر عفو شورش کرده‌اند.

از وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی ازجمله زنان درویش زندانی که در زندان قرچک محبوس هستند اطلاعی در دست نیست.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: