•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
شنبه, نوامبر 27

بازداشتهای گسترده شهروندان در خوزستان توسط نیروهای امنیتی در خوزستان

0
433

طی روزهای گذشته  و همزمان با سفر محمود علوی, وزیر اطلاعات به استان خوزستان تعداد پرشماری از شهروندان ساکن این شهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه  به ترتیب ۱۷ و ۱۸ بهمن ماه  و دقیقا همزمان با سفر محمود علوی، وزیر اطلاعات به استان خوزستان تعداد بسیاری از شهروندان ساکن منطقه ملاشیه اهواز و شهرستان شادگان در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شده‌اند. در حالی که منابع محلی تعداد افراد بازداشت شده را ده‌ها تن تخمین می‌زنند، اسامی ۲۷ تن از افراد بازداشت شده تاکنون احراز شده است. روز پنجشنبه ۱۸ بهمن، تعدادی از شهروندان منطقه ملاشیه که بیشتر آنها شهروندان عرب هستند توسط نیروهای اداره اطلاعات اهواز بازداشت شدند. هویت ۳ تن از بازداشت‌شدگان “عبدالرحمن شیلاوی، حبیب بدر منصوری، ۳۸ ساله و مالک جیال حیدری” توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. همزمان شماری از شهروندان در روستاهای تابع شهرستان شادگان توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شده‌اند. هویت ۱۲ تن از آنها “حمود شلیباوى ۵۰ ساله، غازى شلیباوى ۲۲ ساله، یوسف شلیباوى ۳۰ ساله، حیدر شلیباوى ۳۰ ساله، رسول شلیباوى ۴۵ ساله، على شلیباوى ۲۰ ساله، طالب شلیباوى ۲۰ ساله، فرزند حمود، حکیم دریس ۳۵ ساله، جاسم خنفرى ۳۰ ساله، سید خلیل طاهری موسوی ۳۹ ساله، عبدالعظیم عچرش ۳۵ ساله و ریسان شلیباوى ۱۷ ساله” توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است.

صبح روز چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه نیز، نیروهای امنیتی تعدادی از شهروندان عرب از اهالی یکی از روستاهای شهرستان شادگان را بازداشت کردند. هویت ۱۲ تن از بازداشت شدگان “عبدالنبى شلیباوى ۳۵ ساله، رسول آلبوخنفر ۲۴ ساله، رسول آلبوخضیر، سلمان آلبوخضیر، سید ابراهیم طاهرى موسوى، محمد جنامى، سعد شاوردى، طالب شلیباوى ۳۰ ساله، عادل منیعاوى ۳۵ ساله، على منیعاوى ۲۸ ساله، جواد شویجى ۴۵ ساله و کاظم شویجى ۳۷ ساله”توسط حقو بشر در ایران احراز شده است.

نزدیکان برخی از افراد با زداشت شده ضمن اطلاع رسانی به حقوق بشر در ایران  و تائید خبر بازداشت گسترده شهروندان در خوزستان گفتند که تعدادی از افراد بازداشت شده  در زمینه مسائل مذهبی فعال بوده‌اند؛ با این حال از دلایل بازداشت این شهروندان تاکنون اطلاعی در دست نیست. همچنین تاکنون شفاف سازی در این رابطه از سوی قوه قضائیه صورت نگرفته و از محل نگهداری بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست و سرنوشت این افراد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

لازم به ذکر است که روز پنج‌شنبه ۱۸ بهمن‌ماه محمود علوی، وزیر اطلاعات در مصلای شهر شوش از شناسایی و بازداشت “تیم‌های بسیاری که تلاش‌های زیادی برای به چالش کشیدن امنیت کشور کرده‌اند” خبر داده بود.

به گفته منابع محلی در منطقه ملاشیه اهواز و در برخی روستاهای شهرستان شادگان جوی امنیتی برقرار است و حتی به خانواده‌های بازداشت شدگان نیز اعلام نشده است فرزندان آنها به کجا منتقل می‌شوند.

روز چهارشنبه نیز سه شهروند عرب دیگر اهل شهرستان حمیدیه به اسامی “شهاب صیاحى، نبی ساعدی و احمد ساعدی” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. منابع محلی دلیل بازداشت این شهروندان را جمع‌آوری کمک برای سیل زدگان دشت آزادگان عنوان کرده‌اند؛ با این حال تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ اطلاع دقیقی از اتهامات و محل نگهداری آنها در دست نیست.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: