•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

تداوم بازداشت بهنام ابراهیم زاده, فعال کارگری محبوس در بند چهار زندان اوین

0
481

علیرغم پیگیریهای مکرر خانواده بهنام ابراهیم زاده, فعال کارگری که در تاریخ ۲۱ آذر ماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شده بود  مسئولین  قضائی همچنان از قبول وثیقه و آزادی این فعال کارگری و حقوق کودک جلوگیری کرده‌اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، علیرغم صدور قرار وثیقه برای بهنام ابراهیم زاده, فعال کارگری و حقوق کودک و با توجه به گذشت نزدیک به دو ماه از زمان بازداشت بهنام ابراهیم زاده، این فعال کارگری و حقوق کودک همچنان در اندرزگاه ۴ سالن ۲ زندان اوین بصورت بلاتکلیف بسر می‌برد. بهنام ابراهیم زاده در تاریخ ۲۶ دی‌ماه پس از ۳۵ روز بازجویی در سلول ‌های انفرادی بند ۲ الف سپاه در ارتباط با پرونده قبلی به بند قرنطینه زندان اوین و نهایتا به اندرزگاه ۴ سالن ۲ زندان اوین منتقل شده است. بازجویی این فعال کارگری در خصوص حضور وی در مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و با عناوین اتهامی “تبلیغ علیه نظام”و “عضویت در گروه‌های تلگرامی معاند نظام” بوده است. بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر فوق گفت: این فعال کارگری پس از بازداشت به مدت ۳۵ روز در سلول‌های انفرادی بند ۲ الف سپاه نگهداری شده و تحت بازجویی قرار گرفته بود. بازجویی وی در خصوص حضور ایشان در مناطق زلزله زده سرپل ذهاب بوده است. موضوعی که پیشتر از بابت آن بازداشت و بازجویی شده و دادگاه نیز حکم صادر کرده است. با این حال اطلاعات سپاه مجددا وی را در ارتباط با همین پرونده مورد بازجویی و بازداشت قرار داده است”. اتهامات عنوان شده علیه بهنام ابراهیم زاده در زمان بازجویی “تبلیغ علیه نظام” و “عضویت در گروه‌های تلگرامی معاند نظام” بوده و پرونده وی هم اکنون در بازپرسی شعبه ۷ دادگاه عمومی شهر ری مفتوح بوده و تاکنون به دادگاه انقلاب ارسال نشده است.

حقوق بشر در ایران در گزارشات مختلفی از تداوم بازداشت و فرافکنی و حاشیه سازی در روند آزادی بهنان ابراهیم زاده اطلاع رسانی کرده بود. 
در حالی که بیست روز از تعیین مبلغ وثیقه توسط دادگاه گذشته است علیرغم پیگیری خانواده بهنام ابراهیم زاده مسئولین کماکان از پذیرش وثیقه و آزادی وی جلوگیری کرده اند.

لازم به ذکر است، نیما، فرزند بهنام ابراهیم زاده  بدلیل ابتلا به بیماری سرطان مغز استخوان رنج می‌برد، همزمان با پیگیری هر روزه وضعیت پرونده پدر در دادسرای اوین، در حال آماده شدن برای مراحل پیش درمانی پیوند مغز استخوان نیز هست و در صورت عدم قبول وثیقه و ادامه بازداشت بهنام ابراهیم زاده، مراحل درمان را باید بدون حضور وی طی کند.
در تاریخ ۲۹ دی‌ماه از سوی دادگاه با خانواده آقای ابراهیم‌زاده تماس گرفته و گفته شده بود که برای آزادی موقت ایشان وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تهیه کنند.

آقای ابراهیم زاده در تاریخ ۲۶ دی‌ماه از بند ۲ الف سپاه به بند قرنطینه زندان اوین و نهایتا به اندرزگاه ۴ سالن دو این زندان منتقل شده است.

لازم به ذکر است که صدور قرار وثیقه برای بهنام ابراهیم زاده در حالی انجام شده که «رحمان ابراهیم زاده» پدر بهنام ابراهیم زاده,  روز دوشنبه ۲۴ دی ماه سالجاری اقدام به تحصن در مقابل درب دادگستری تهران کرده بود و با توجه رسانه ای شدن موضوع  و از سوی دیگر اتمام بازجوئی های بهنام,  این فعال کارگری میتواند در صورت تامین وثیقه صادره که از سوی دادستانی تهران صادر گردیده است بطور موقت و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شود.

حقوق بشر در ایران در گزارشات متعددی از تداوم بازداشت و ممانعت ارگانهای قضائی و امنیتی از تسریع در روند آزادی بهنام ابراهیم زاده اطلاع رسانی کرده بود.

بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری که هم اکنون در اندرزگاه ۴ زندان اوین در بازداشت به سر می‌برد در تاریخ ۲۱ آذرماه در منزل شخصی خود در تهران توسط نیروهای امنیتیبازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. خانواده این فعال کارگری تا چند روز پس از بازداشت اطلاع دقیقی از وضعیت و محل نگهداری او نداشتند. این فعال کارگری در روز بازداشت مطلع شده بود که توسط دادگاه انقلاب شهرستان دالاهو به صورت غیابی به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است هر چند ارتباط این بازداشت به اجرای حکم مذکور مشخص نیست.

حقوق بشر در ایران در تاریخ  ۱ آذر ۱۳۹۷ طی گزارشی از تماس تلفنی دادگاه انقلاب دالاهو با بهنام ابراهیم زاده جهت ارسال احضاریه برای این فعال کارگری و حقوق کودک به دادگاه انقلاب دالاهو اطلاع رسانی کرده بود. اما شواهد امر حاکی از این نکته است که دادگاه بدون حضور وی برگزار و حکم به محکومیت بهنام ابراهیم زاده داده است که این نکته ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق افراد به برخورداری از دادرسی عادلانه تاکید میکند.

بهنام ابراهیم‌زاده متولد ۱۳۵۶ در شهرستان اشنویه است که از سال ۸۷ تاکنون بارها در بازداشت و حبس بوده است. هرانا پیشتر نیز در گزارش مربوط به اردیبهشت ماه سال گذشته از آزادی بهنام ابراهیم زاده از زندان رجایی شهر با پایان دوران محکومیت ۷ ساله خود خبر داده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.