•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

محرومیت قاسم‌معصومی، شهروند بهایی محبوس در زندان عادل آباد از حق درمان

0
62

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱دی ماه ۱۴۰۱، قاسم معصومی، شهروند بهایی محبوس در زندان عادل آباد شیراز از حقوق اولیه یک زندانی محروم است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱، قاسم معصومی، زندانی عقیدتی و شهروند بهایی محبوس در زندان عادل آباد شهر شیراز مرکز استان فارس، از حقوق اولیه یک زندانی برای اعزام به مرخصی و درمان عارضه دیسک کمر، محروم است. این شهروند بهایی در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۲ سال و ۷ ماه خود است.

یک منبع نزدیک به این شهروند بهایی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”چندین مرحله آقای معصومی درخواست اعزام به مرخصی را به مسئولان ارائه کرده اما ضابط امنیتی پرونده و دادستانی با این درخواست مخالفت می کنند و این در حالی است که درخواست وی برای مرخصی جهت مراجعه به پزشک برای درمان عارضه دیسک کمر است اما نه از زندان به مرکز درمانی متخصص اعزام می کنند و نه با درخواست مرخصی او موافقت می کنند.”

لازم به اشاره است، در تاریخ ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۰، ماموران وزارت اطلاعات در شیراز مرکز استان فارس، قاسم معصومی را بازداشت و پس از انتقال این شهروند بهایی به بازداشتگاه پلاک۱۰۰ و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

قاسم معصومی، با آغاز مراحل دادرسی، در آبان ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به اتهام (تبلیغ علیه نظام) به تحمل ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری و به اتهام (عضویت در گروه‌های مخالف نظام به قصد برهم زدن امنیت کشور) هم به تحمل ۲ سال و ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از اعلام اعتراض و ارجاع پرونده این شهروند بهایی به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان فارس عینا تائید و با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی پس از تجمیع جرائم تحمل اشد مجازات برای قاسم معصومی لازم به اجرا شد.

در تاریخ ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۰، قاسم معصومی، پس از دریافت ابلاغیه اجرای حکم و مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شیراز بازداشت و به زندان عادل آباد منتقل شد. 

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوان اقدام فوری نسبت به سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر شهروندان بهایی واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار در نظر گرفتن راهکاری جامع برای مقابله با این قبیل برخوردهای حکومت ایران شد.‌

جامعه جهانی بهایی هم در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هابهائیوضعیت قضائی پیروان سایر ادیان در ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییان در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندان بهاییانزندانیان زندان عادل آباد شیرازپیروان سایر ادیان ایرانقاسم معصومیاقلیتهای مذهبی در ایرانمحرومیت از درمانمحکومیت به حبس شهروندان بهائیمحرومیت شهروندان بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهاییپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان بهائیزندانیان محبوس در زندان عادل آباد شیرازسرکوب پیروان بهاییتقاسم معصومی شهروندبهاییحبس تعزیریمحرومیت از درمان زندانینقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانمحاکمه شهروندان بهائی در ایرانجامعه بهاییانپیروان بهاییمحاکمه شهروندان بهاییپیروان بهایی در ایرانقاسم معصومی شهروندبهائیپیروان سایر ادیانبهاییزندانی بهاییزندان عادل آبادمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانمحرومیت از تحصیل شهروندان بهائی در ایرانسرکوب پیروان بهائیت در ایرانحق تحصیل جامعه بهاییان در ایرانپیروان بهاییانبهاییان شهر شیراززندان عادل آباد شیرازدادگاه انقلاب شیرازحق درمانپیروان سایر ادیان ایر انمحرومیت شهروندان بهاییمحرومیت جامعه بهایی از حقوق شهروندیمحرومیت از درمان زندانیان عقیدتی در ایرانجامعه بهایی،بازداشت اقلیتهای مذهبیمحرومبت از درمانزندانیمحاکمهزندانیان عقیدتیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیپیروان بهائیت در ایرانمحکومیت شهروندان بهائیپیروان بهائیان در ایرانپیروان بهاییتبهائیان‌شیرازقاسم معصومی زندانی بهاییاقلیتهای مذهبیزندانی بهائیاخبار پیروان سایر ادیاننقض حقوق شهروندان بهائیجامعه بهایی در ایرانپیروان بهاییت در ایرانمحرومیت از درمان زندانیان سیاسیزندان عادل آباد در استان فارسپیروان بهایی،فعالیت اقلیتهای مذهبیقاسم معصومی زندانی بهائیزنداننقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایرانبهائیان شیرازبهاییان شیرازسرکوب جامعه بهایی ایرانشهروندان بهائی ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی جامعه بهاییسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیزندانی عقیدتی،پیروان اقلیتهای مذهبی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.