•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

یک زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد

0
879

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری, حکم اعدام ۱ نفر از ۲ زندانی متهم به قتل محبوس در سلول انفرادی زندان مرکز ارومیه به اجرا در آمد و زندان دیگر نیز در پی کسب مهلت برای اخذ رضایت از ولی مقدم مقتول به بند ۴ این زندان بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز سه شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸, “میثم قربان نژاد”, زندانی متهم به قتل محبوس در بند ۱۴ زندان مرکزی ارومیه که جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود اعدام شد. همچنین “مهدی مصطفی زاده” فرزند؛ مزید, که وی هم از بابت اتهام قتل در بند ۴-۳ این زندان محبوس بود پس از کسب مهلت جهت اخذ رضایت ولی دم مقتول به بند خود بازگردانده شد. 

براساس این گزارش؛ حکم اعدام ” میثمی قربان نژاد”, زندان متهم به قتل محبوس در زندان مرکزی ارومیه در پی عدم رضایت ولی دم مقتول به اجرا در آمد. 

همچنین حکم اعدام “مهدی مصطفی زاده” فرزند؛ مزید, با توجه به هماهنگی جهت کسب مهلت برای اخذ رضایت وی از ولی دم مقتول بطور موقت تعلیق شد. 

لازم به ذکر است؛ احکام اعدام این ۲ زندانی متهم به قتل پیش از این توسط دیوان عالی کشور مورد تائید قرار گفته است و هر ۲ نفر این افراد صبح امروز جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۸, انتقال “مهدی مصطفی زاده” فرزند؛ مزید, به همراه “میثم قربان نژاد”, دو زندانی متهم به قتل عمد به ترتیب از بند ۴-۳ و همچنین بند ۱۴ زندان مرکزی ارومیه به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام را اطلاع رسانی کرده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: