•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

انتقال ۴ تن به سلول انفرادی در زندان ارومیه جهت اجرای حکم اعدام

0
813

حقوق بشر در ایران – روز جاری, چهار تن از زندانیان متهم به قتل در زندان مرکزی ارومیه, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران,  امروز دوشنبه ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸، چهار تن از زندانیان محبوس در زندان مرکزی ارومیه که از بابت قتل به اعدام محکوم شده بودند جهت اجرای حکم به سلول انفرادی در این زندان منتقل شدند. 

براساس این گزارش, از میان ۴ فرد منتقل شده به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام هویت یک تن از سوی حقوق بشر در ایران شناسائی شد. “هیمن بناوند” شهروند اهل پیرانشهر و از بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه هویت یکی از افراد به سلول انفرادی می باشد. 

همچنین پیرامون ۳ تن دیگر لازم به ذکر است, یکی از این افراد از بند ۱۴ زندان مرکزی ارومیه و ۲ نفر دیگر از بند ۳ – ۴ این زندان می باشند که جملگی این افراد از بابت اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شدند. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.