•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان نقده اجرا شد

0
349

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱خرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام, رحیم یوسفی, زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان نقده اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۱خرداد ماه ۱۳۹۹, رحیم یوسفی, ۴۰ ساله, اهل روستای سوغانلو از توابع شهرستان پیرانشهر, متهم به قتل عمد, محبوس در زندان نقده که پیشتر توسط دادگاه و دیوان عالی کشور از بابت قتل عمد “خالد نزاکت”, به قصاص محکوم شده بود اعدام شد. 

براساس این گزارش, اجرای حکم اعدام رحیم یوسفی, در حالی صورت گرفت از ساعتها قبل از اجرای حکم, جمعی از مردم شهرستان پیرانشهر خواستار بخشش قاتل توسط خانواده مقتول بودند اما حکم قصاص در مورد رحیم یوسفی اجرا شد.

رحیم یوسفی, در سال ۱۳۸۲ در حالی که بصورت داوطلبانه خود را بعنوان قاتل خالد نزاکت معرفی کرده بود پس از طی مراحل بازجوئی و دادرسی به اعدام محکوم شده بود.  

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقاتل قتل عمدقتلقتل در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمتهممتهم به قتلمتهم به قتل قتل عمدمتهم به قتل عمدمتهم به اعدامنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حکم اعدام در ایرانپیرانشهراتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زنداناعدام در زندانهای ایراناعدام رحیم یوسفیاعدام زندانیان متهم به قتلجرم قتل در ایرانجرم قتل عمد در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدام متهم به قتلخالد نزاکترحیم یوسفیزندانی متهم به قتلزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: