•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 20

بازگشت ۶شهروند بهائی ساکن بیرجند به زندان پس از اتمام مرخصی

0
797

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, شیدا عابدی، سیمین محمدی, سهراب ملاکی، ساغر محمدی، خلیل ملاکی، مریم مختاری، شش تن از شهروندان بهائی محبوس در زندان بیرجند پس از اتمام دوران مرخصی برای تحمل ادامه حبس به این زندان بازگشتند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته, شیدا عابدی، سیمین محمدی, سهراب ملاکی، ساغر محمدی، خلیل ملاکی، مریم مختاری، شش تن از شهروندان بهائی برای تحمل ادامه حبس تعزیری به زندان بیرجند بازگشتند. این شهروندان بهائی در فروردین ماه سالجاری به مرخصی اعزام شده بودند. 

براساس این گزارش, شیدا عابدی، سیمین محمدی, سهراب ملاکی، ساغر محمدی، خلیل ملاکی، مریم مختاری, در فروردین ماه ۱۳۹۹, به همراه بیژن احمدی, بهمن صالحی و فیروز احمدی به مرخصی اعزام شده بودند اما با توجه به بیماری این ۳ شهروند بهائی, مرخصی آنها به مدت ۲ هفته دیگر تمدید شد. 

در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, بهمن صالحی, فیروز احمدی, خلیل ملاکی, سهراب ملاکی, شیدا عابدی, سیمین محمدی, بیژن احمدی, مریم مختاری و ساغر محمدی, ۹ تن از شهروندان بهائی ساکن بیرجند جهت تحمل ۲۸ سال و ۶ ماه حبس تعزیری در مجموع پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب بیرجند بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شدند. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۸, “سهراب ملاکی” به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری, “مریم مختاری”, “سیمین احمدی”, “فیروز احمدی” هر یک به تحمل به ۲ سال حبس تعزیری, “شیدا عابدی” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری، “خلیل ملاکی”، “ساغر محمدی”, “بهمن صالحی”, “بیژن احمدی” هر یک به تحمل ۴ سال حبس تعزیری، از بابت اتهامات “عضویت در تشکیلات غیرقانونی و مخل بهائیت” و همچنین “تبلیغ علیه نظام بواسطه تبلیغ بهائیت” محکوم شدند.

همچنین در بخش دوم از دادنامه صادره توسط دادگاه تجدید نظر استان خراسان جنوبی حکم صادره توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب بیرجند مبنی بر موجودی حساب بانکی “آرزو احمدی”, دختر “فیروز احمدی” که از وی با عنوان متهم ردیف ۲ این پرونده توسط دادگاه بدوی یاد شده بود علاوه بر ضبط موجودی حساب بانکی مبالغی هم که تحت عنوان تبرعات از سوی این افراد جمع آوری شده بود از منظر دادگاه تجدید نظر مورد تائید به جهت ارتکاب جرم به اتهام ” تبلیغ به نفع فرقه ضاله بهائیت” قرار گرفته که وجوه نقدی فوق نیز به نفع دولت مصادره شد.

در تاریخ ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸, “بهمن صالحی”, “فیروز احمدی”, “خلیل ملاکی”, “سهراب ملاکی”, “شیدا عابدی”, “سیمین محمدی”, “بیژن احمدی”, “مریم مختاری” و “ساغر محمدی”, ۹ تن از شهروندان بهائی ساکن بیرجند از توابع استان خراسان جنوبی, طی حکمی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهر از سوی مستشار “حجت نبوی” هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

جلسه دادرسی جملگی ۹ نفر این شهروندان بهائی, در تاریخ ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸ و طی ۱ جلسه دادرسی برگزار شده بود و این شهروندان بهائی در طی روند دادرسی با استناد به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری از حق انتخاب وکیل محروم بودند.

این شهروندان بهایی مورخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۶ به اتفاق هر ۹ نفر در یک زمان در پی یورش ماموران اداره اطلاعات شهرستان بیرجند از توابع استان خراسان جنوبی پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی از این افراد بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بودند. 

پیرامون بهمن صالحی, یکی از ۹ متهم این پرونده لازم به ذکر است, ماموران اداره اطلاعات نه تنها در دوران بازجویی شرایط پزشکی او را در نظر نگرفته بودند که حتی بعد از بروز علائم وخامت جسمی نیز او را به مرکز درمانی منتقل نکرده بودند این شهروند بهائی در تاریخ ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۶ به اتفاق “خلیل ملاکی” و “ساغر محمدی” با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی بطور موقت آزاد و این شهروند بهائی مستقیما به بیمارستان منتقل شد. 

همچنین در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۶, سهراب ملاکی، شیدا عابدی، مریم مختاری و سیمین محمدی، چهار تن دیگر از این شهروندان بهائی اهل خراسان جنوبی با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان مرکزی بیرجند آزاد شدند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی این دسته از شهروندان با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

این سازمان مدافع حقوق بشرهمچنین تاکید کرده که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهایی برسد، آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است.

برچسب هافعالیت بهائیان ایرانمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانمحاکمه شهروندان بهائی در ایرانمحرومیت از تحصیل بهائیان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت شهروندان بهائی در ایرانمدیران جامعه بهائیان ایرانمریم مختارینقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهاییاننقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانوضعیت شهروندان بهائی در ایرانپلمپ محل کسب بهائیان ایرانبهاییان ایرانبهاییان بیرجندبهائیانبهائیان ایرانبهائیان بیرجندبازداشت شهروندان بهاییبازداشت شهروندان بهائی در ایرانتفتیش منازل شهروندان بهائی در ایرانتهدید بهائیان ایرانتبعیض علیه بهائیان ایرانجامع بهائیان ایرانجامعه بهاییانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهاییان در ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی اسرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق بهاییانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهاییان در ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق بشر شهروندان بهائی در ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروند بهائیحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندی جامعه بهائی در ایرانحقوق شهروندان بهائیحقوق شهروندان بهائی در ایرانحقوق شهروندب بهاییان ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیخلیل ملاکیدانشگاه مجازی بهائیان ایرانرهبران جامعه بهائیان ایرانسهراب ملاکیسیمین محمدیساغر محمدیسرکوب گسترده شهروندان بهائیسرکوب بهاییانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهاییان در ایرانسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایارنسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایارنسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائی دریرانشهروند بهاییشهروند بهائیشهروندان بهاییشهروندان بهایی ایرانشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در بیرجندشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی اهوازشهروندان بهائی ایرانشهروندان بهائی بیرجندشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهروندتان بهایی در ایرانشیدا عابدیشیداعابدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: