•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

احکام اعدام ۷ زندانی متهم به قتل در زندان رجائی شهر کرج اجرا شد

0
625

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, احکام اعدام دستکم ۵ تن از ۷  زندانی متهم به قتل عمد محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیش از این احکام اعدام آنها توسط دادگاه کیفری و دیوان عالی کشور تائید شده بود اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از روزنامه همشهری, سحرگاه چهارشنبه ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, دستکم ۵ زندانی متهم به قتل عمد, محبوس در زندان رجائی شهر کرج که طی روزهای گذشته برای اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند احکامشان اجرا شد. این زندانیان پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی و دادرسی از بابت اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بودند و احکام آنها توسط دیوان عالی کشور نیز تائید شده بود. همچنین احکام اعدام ۲ تن از مجموع ۷ زندانی در پی در خواست مهلت برای اخذ رضایت از ولی دم مقتول تعلیق شد. 

براساس این گزارش, در بین این محکومان، پسر جوانی حضور داشت که جنایت هولناکی را که در سال ۱۳۹۶ رقم زد، دل خیلی ها را به درد آورد. او محمدرضا نام داشت که به دلیل قتل همسر ۱۸ساله اش به نام زیبا به قصاص محکوم شده بود.

این قتل در تاریخ ۱۸مهر سال ۱۳۹۶ رقم خورد در آن روز پدری به کلانتری ۱۵۱یافت آباد مراجع کرد و خبر از ناپدید شدن مرموز دختر ۱۸ساله اش به نام زیبا داد.

 این پدر در جریان تحقیقات ماموران به آنها اعلام کرد: “دخترم دانشجوی رشته رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران است. او صبح برای رفتن به دانشگاه، خانه را ترک کرد اما دیگر برنگشت. ما که نگرانش شده بودیم به پرس و جو از دوستانش پرداختیم و متوجه شدیم که زیبا در کلاس درس حاضر و پس از آن از دانشگاه خارج شده است. زیبا به تازگی با پسری به نام محمدرضا عقد کرده بود، اما او هم می گفت که زیبا را ندیده است”.

تحقیقات مأموران پلیس برای یافتن ردی از دختر گمشده شروع شد. بررسی ها حکایت از این داشت که از عقد او و محمدرضا تنها ۴ماه می گذرد و قرار بوده پس از پایان خدمت سربازی محمدرضا، مراسم عروسی شان برگزار شود؛ اما حالا زیبا ناپدید شده بود و حتی شوهرش هم از او خبر نداشت. ۴روز جست و جو برای یافتن ردی از دختر گمشده به نتیجه ای نرسیده بود تا اینکه محمدرضا به اداره آگاهی تهران رفت و مدعی شد که زیبا را به قتل رسانده است. او گفت که با همسرش بر سر اختلافاتی که با هم داشتند درگیر شده و کنترلش را از دست داده و با دستانش او را خفه کرده و جسدش را کنار جاده ای در شهریار رها کرده است. با اعترافات هولناک تازه داماد، مأموران با پلیس شهرستان شهریار تماس گرفتند و معلوم شد که ۱ روز قبل از اعتراف محمدرضا، جسد زیبا در جاده سعیدآباد نرسیده به شهرستان شهریار پیدا شد و برای مشخص شدن هویتش به پزشکی قانونی منتقل شده است.

هر چند محمدرضا در ابتدا مدعی شده بود که به خاطر اختلاف با زیبا با وی درگیر شده و او را ناخواسته به قتل رسانده است، اما در ادامه تحقیقات معلوم شد که علت اصلی این حادثه دروغ هایی بوده که پسر جوان به همسرش و خانواده او گفته بود.

مادر زیبا پیرامون این مورد گفت: “محمدرضا وقتی به خواستگاری دخترم آمد، گفت که لیسانس حقوق قضایی دارد و در یک شرکت کار می کند و بعد از سربازی اش قرار است به عنوان وکیل همان شرکت، کارش را ادامه دهد. زیبا هم حرف هایش را باور کرده بود و ۴ماهی که با هم عقد بودند، تصور می کردم خوشبخت هستند اما اشتباه می کردم”.

او ادامه می دهد: “شب قبل از حادثه، دامادم خانه ما بود. از دخترم پرسیدم که از زندگی اش راضی است اما او گفت که اصلا زندگی نمی کند. تعجب کردم و پرسیدم چرا؟ اما محمدرضا اجازه نداد دخترم حرفی بزند. صبح که بیدار شدیم، دوباره از دخترم درباره رابطه اش با محمدرضا پرسیدم و گفت که وقتی از دانشگاه برگردد برایم توضیح می دهد. بعد از آن دخترم به دانشگاه رفت اما دیگر خبری از او نشد. در مدتی که او گم شده بود، شوهرش پا به پای ما به دنبال زیبا می گشت غافل از اینکه خودش دخترم را به قتل رسانده بود”.

در ادامه معلوم شد که علت اصلی قتل زیبا، فاش شدن دروغ های شوهرش نزد او بوده است. چرا که زیبا متوجه شده محمدرضا نه تنها لیسانس حقوق ندارد، بلکه به جای یک شرکت معتبر، در پیک موتوری کار می کند. از سوی دیگر محمدرضا که تا پیش از این مدعی بود ناخواسته زیبا را به قتل رسانده است در ادامه بازجویی ها اعتراف کرد که نقشه قتل او را کشیده بود. وی گفت: روز حادثه وقتی دانشگاه زیبا تمام شد با او قرار گذاشتم. وی را سوار ماشین کردم و به جایی در بزرگراه فتح رفتیم. در محلی خلوت توقف کردم و به بهانه حرف زدن خواستم به صندلی عقب برویم. در آنجا او را خفه کردم و با تیغ رگ دستش را هم بریدم که وانمود کنم خودکشی کرده است. بعد جسدش را داخل پلاستیک گذاشتم و به سعیدآباد شهریار بردم و رها کردم.

با اعترافات پسر جوان و بازسازی صحنه قتل، وی در دادگاه محاکمه و با توجه به خواسته خانواده مقتول به قصاص محکوم شد. این حکم مدتی بعد به تأیید قضات دیوانعالی کشور رسید و سحرگاه چهارشنبه ۲۱ خرداد ماه ۱۳۹۹، محمدرضا برای اجرای حکم پای چوبه دار برده شد.

مادر زیبا افزود: “به غیراز او قرار بود حکم قصاص ۶نفر دیگر هم اجرا شود. وقتی محمدرضا را دیدم، به او گفتم اگر بگوید در ۳ روزی که از دخترم خبری نبود، جسد او را کجا مخفی کرده بود و همدستش چه کسی بوده، می بخشمش اما او همه چیز را گردن گرفت و گفت خودش به تنهایی دست به قتل زده است. ما هم تصمیم گرفتیم حکم را اجرا کنیم و به این ترتیب حکم اعدام او اجرا شد.

به گفته مادر مقتول، سحرگاه دیروز علاوه بر محمدرضا، ۴قاتل دیگر هم قصاص شدند اما حکم قصاص ۲محکوم اجرا نشد.

در تاریخ ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, دستکم ۵ زندانی محکوم به اعدام در زندان رجائی شهر کرج از بابت اتهام قتل عمد که پیشتر احکام اعدام آنها توسط دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شده بود برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقتلقتل در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمتهم به قتلمتهم به قتل قتل عمدمتهم به قتل عمدمتهم به اعداممجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمسوولان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در زندان رجائی شهراتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای احکاماجرای احکام اعداماجرای احکام اعدام در ایراناجرای احکام حبساجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاحکام اعداماحکام اعدام در ایراناعدم در ایراناعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان رجائی کرجاعدام در زندان رجائی شهراعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایرانحق حیاتحکم اعدام متهم به قتلرجایی شهررجائی شهررجائی شهر کرجزندان رجائیزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانزندانیان زندان رجائی شهرصدور احکام اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: