•                  
دوشنبه , ۱۶ تیر , ۱۳۹۹
دوشنبه, جولای 6

حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان رجائی شهر اجرا شد

0
73

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۵تیر ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل عمد به نام  « حمید » محبوس در زندان رجائی شهر کرج پس از طی مراحل دادرسی و تائید این حکم در دیوان عالی کشور اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از روزنامه ایران, طی روزهای گذشته, حمید – نام خانوادگی نامشخص, زندانی متهم به قتل عمد فردی بنام علی اصغر, ۳۰ ساله در پارک چیتگر تهران, محبوس در زندان رجائی شهر کرج,  پس از صدور حکم توسط شعبه ۸ دادگاه کیفری ۱ تهران و تائید حکم در دیوان عالی کشور در این زندان اعدام شد. 

براساس این گزارش, در تاریخ ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۴, همزمان با کشف جسد یک مرد ۳۰ ساله در محدوده پارک چیتگر تهران توسط ماموران کلانتری ۱۸۱ عوارضی با حضور تیم جنایی در محل مشخص شد که وی با ضربه چاقویی به گردنش کشته شده و جسد وی برای کالبد شکافی و تحقیقات بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شد.

الهام, ۲۴ ساله, همسر مقتول که در زمان این قتل شاهد ماجرا بود بنا به دستور قضائی برای بازجوئی به اداره آگاهی منتقل شد و در بازجوئی گفت: “همسرم با مقتول درگیر شد و با چاقو به او ضربه زد و با یک موتورسیکلت از اینجا فرار کرد.  مقتول، همسایه سابق ما بود و من با او پنهانی ارتباط داشتم. اما همسرم متوجه ماجرا شد. مقتول مدتی قبل از همسرش جدا شده بود و اصرار داشت که من هم از همسرم جدا شوم تا بتوانیم با هم زندگی جدیدی داشته باشیم”.

او ادامه داد: “روز جنایت با مقتول تماس گرفتم. می‌خواستم به او بگویم که دست از سر من بردارد. با او قرار گذاشتم و او سوار بر خودروی پراید به محل قرار آمد. سوار خودرو وی شدم و به پارک چیتگر رفتیم. داخل ماشین در حال صحبت بودیم که همسرم با موتور به ما نزدیک شد و هر ۲ نفر ما با دیدن او از ماشین پیاده شدیم و شوهرم با چاقو ضربه‌ای به مقتول زد و متواری شد”.

درحالی که تحقیقات برای دستگیری حمید، همسر الهام ادامه داشت، مرد جوان به اداره آگاهی رفت و خود را معرفی کرد. با تکمیل تحقیقات و اعتراف متهمان، هر دوی آنها در شعبه ۸ دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه رفتند. متهم به قتل در دفاع از خود گفت: “من و همسرم با هم اختلاف داشتیم و وقتی پسر ۲ ساله‌مان به خاطر بیماری فوت شد، اختلاف‌های ما بیشتر شد. مدتی بعد مادرم هم فوت شد. پدرم هم بیمار بود. به همین خاطر بیشتر وقتها به خانه پدرم می‌رفتم و فقط شبها به خانه برمی‌گشتم”.

متهم ادامه داد: “در ۲سال آخر زندگی‌مان به همسرم زیاد توجه نمی‌کردم. روز حادثه خیلی اتفاقی همسرم را دیدم که سوار ماشین مرد غریبه‌ای شد. کمی که بیشتر دقت کردم، راننده را شناختم، علی اصغر، یکی از هم محلی‌هایمان بود. آنها را با موتورسیکلتم تعقیب کردم تا به چیتگر رسیدند. با موتور جلوی خودرو پیچیدم. علی اصغر با پرخاشگری از ماشین پیاده شد و به رویم چاقو کشید. من چاقو را از دستش گرفتم که او به داخل ماشین برگشت و قفل فرمان آورد. می‌خواستم قفل فرمان را از دستش بگیرم که ناخواسته چاقو به گردنش خورد”.

قضات دادگاه کیفری حمید را به قصاص و الهام  را به شلاق محکوم کردند. با تأیید این حکم در دیوان عالی کشور، متهم جوان چند روز قبل پای چوبه دار رفت و به درخواست اولیای دم اعدام شد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هازندان رجائی شهرقصاص نفساعدام در ایرانحکم اعدامقصاص در ایرانمسوولان زندان رجائی شهرقتل عمدمتهمقصاصمتهم به قتلرجائی شهراعدام در ملاء عاماجرای اعداماجرای حکم اعدام در ایرانمتهم به قتل عمداعدام در زندان رجائی شهراتهام قتلزندان رجائی شهر کرجرجائی شهر کرجرئیس زندان رجائی شهراعدام در زندانقتل عمد حکومتیحدود و قصاصزندان رجائیزندانیان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرحکم قصاصرجایی شهرقتل عمد در ایرانحکم اعدام در ایرانزندانی رجائی شهرزندانی رجائی شهر کرجمتهم به اعداماعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام در زندانهای ایرانقصاص نقساعدام در ایران گاتهام قتل عمدسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجاجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجائی شهراعدام در زندان رجائی کرجرجایی شهر کرجاجرای اعدام در ایراناتهام قتل در ایراناجرای حکم قصاصمجازات قصاصزندان رجائی شهر در ایرانحکم اعدام متهم به قتلقصاص نفس در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندانیان عقیدتی در زندان رجائی شهر کرجقتل عمد زندانیانزندانیان زندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجاجرای قصاص نفساتهام متهمان به قتل عمد در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیان در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراتهام قتل عمد در ایراناجرای حکم اعدام در زندانمتهمان به قتل عمداعدام در جمهوری اسلامیقتل عمد در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام در زندانمتهم به قتل قتل عمداجرای احکام اعدام در ایرانقتل عمد حکومتی در ایرانحکم اعدام متهمان به قتلاعدام در زندان رجایی شهراعدام در رجائی شهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: