•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان زنجان اجرا شد

0
584

 حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه  تیر ماه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل عمد که پیش از این با اتهام مذکور توسط دادگاه و دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی زنجان اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از حقوق بشر ایران, سحرگاه دوشنبه ۹ تیر ماه ۱۳۹۹, یوسف رحمانی, حدوداً ۴۰ ساله, اهل قزوین, متهم به قتل عمد و محبوس در زندان زنجان که پیشتر حکم اعدام وی از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در تشریح این خبر گفت: “قرار بود حکم یوسف رحمانی قبل از ماه رمضان اجرا شود و بعد گفتند که بعد از رمضان اجرا خواهد شد. یوسف سال ۱۳۹۶, به اتهام قتل دوستش بازداشت و به قصاص محکوم شده بود. اختلاف یوسف و دوستش بر سر ۹ میلیون تومان پول بوده است”. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقتل در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حکم اعدام در ایراننقض زندان زنجانیوسف رحمانییوسف رحمانی زندان زنجاناتهاماتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناحکام اعدام زندانیان در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناعدام مجازات غیرانسانیاعدام یوسف رحمانیاعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحذف مجازات اعدامدیوان عالی کشورزندان زنجانزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: