•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

تمدید قرار بازداشت پیمان فرهنگیان فعال ادبی ساکن بندر کیاشهر

0
511

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, بازپرس شعبه دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سیاهکل واقع در استان گیلان قرار بازداشت پیمان فرهنگیان, فعال ادبی و کارگر ساکن بندر کیاشهر و محبوس در بند اداره اطلاعات زندان ازبرم سیاهکل را به مدت ۲ ماه دیگر تمدید کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹, پیمان فرهنگیان, فعال ادبی و کارگر ساکن بندر کیاشهر که در حال حاضر دوران بازجوئی و تفهیم اتهام را در زندان ازبرم شهرستان سیاهکل سپری می کند به دستور بازپرس شعبه بازپرسی قرار بازداشت وی به مدت ۲ ماه تمدید شد. 

براساس این گزارش, اتهاماتی که این فعال ادبی از بابت آنها در حال بازجوئی و تفهیم می باشد فعالیت تبلیغی علیه نظام, اجتماع و تبانی و تشویش اذهان عمومی عنوان شده است. 

در تاریخ ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, پیمان فرهنگیان, شاعر و فعال کارگری ساکن بندر کیاشهر از توابع شهرستان آستانه اشرفیه در پی یورش ماموران اداره اطلاعات به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل توام با ضرب و بازداشت شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: