•                  
یک شنبه , ۱۹ مرداد , ۱۳۹۹
دوشنبه, آگوست 10

حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل در زندان وکیل آباد مشهد اجرا شد

0
122

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, جواد – الف, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان وکیل آباد مشهد که پیشتر با اتهام مذکور به اعدام محکوم شده بود اجرای حکم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رُکنا, سحرگاه چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام جواد – الف, ساکن مشهد و محبوس در زندان وکیل آباد از بابت اتهام قتل عمد که پیش از این حکم اعدام وی توسط دادگاه کیفری و دیوان عالی کشور تائید شده بود اجرا شد. 

براساس این گزارش, در تاریخ ۱۷ شهریور ماه سال ۱۳۹۶, این قتل زمانی لو رفت که پسر ۱۴ساله ای هر چه با تلفن مادرش تماس می‌گرفت کسی پاسخ گوی تلفن نبود! پسر نوجوان که به دلیل اختلافات شدید پدر و مادرش به منزل دایی اش رفته بود تا از این هیاهوی خانوادگی دور بماند، دچار نگرانی اضطراب آمیزی شد و خیالات متفرق، افکارش را به هم ریخت.

او به ناچار صبح جمعه به طرف منزل خودشان حرکت کرد که در نزدیکی منزل دایی اش بود. پسر نوجوان هراسان کلید را درون قفل منزل ویلایی ۵۰ متری چرخاند و به طرف پذیرایی دوید ولی با دیدن پیکر غرق در خون مادرش که کنار پشتی منزل قرار داشت وحشت زده فریاد کشید و با دایی اش تماس گرفت. چند دقیقه بعد و با تماس برادر مقتول، نیروهای انتظامی عازم خیابان بهمن در منطقه خواجه ربیع شدند. آنان با مشاهده وضعیت به هم ریخته منزل به حفظ صحنه حادثه پرداختند و مراتب را در غیاب قاضی میرزایی, بازپرس ویژه قتل عمد مشهد, به قاضی جواد حسینی, معاون دادستان و بازپرس ویژه جرایم خاص اطلاع دادند.

با حضور معاون دادستان مرکز خراسان رضوی در صحنه وقع این قتل، تحقیقات قضایی و علمی در این باره آغاز شد. جسد زن ۳۴ ساله که سمیه نام داشت به صورت نیمه نشسته در کنار پشتی منزل افتاده بود و آثار جسم سخت روی سر و بریدگی زیر گلوی وی، حکایت از آن داشت که مقتول با ضربات چاقو و میله آهنی به قتل رسیده است.

پاره شدن بخشی از لباس ها و خراشیدگی‌های روی ساعد و دستان مقتول همچنین بیانگر آن بود که بین قاتل و مقتول درگیری رخ داده است و آثار و علایم دفاعی روی پیکر مقتول خودنمایی می‌کرد از سوی دیگر نیز تکه‌های شکسته یک بشقاب و آثاری از خون روی میز تلویزیون و دیوار منزل این موضوع را تایید می‌کرد.

در حالی که سرنخ‌های تحقیقات جنایی به سوی اختلافات خانوادگی کشیده می‌شد، کشف لباس‌های خون آلود مردانه در اتاق خواب کوچک و تایید پسر نوجوان که پیراهن و شلوار مردانه متعلق به پدرش است، بر این فرضیه قضایی مهر تایید زد و بدین ترتیب با صدور دستوری از سوی قاضی حسینی،  فردی بنام جواد-الف, ۴۲ ساله,  تحت تعقیب کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی قرار گرفت اما صبح روز بعد، متهم فراری که شب را در اطراف کلانتری سپری کرده بود، خود را تسلیم قانون کرد.

در ادامه رسیدگی به این پرونده جنایی, کاظم میرزایی, بازپرس ویژه قتل عمد مشهد,  به عهده گرفت و بازجویی‌های تخصصی از متهم ۴۲ ساله در شعبه ۲۱۱ بازپرسی  دادسرای عمومی و انقلاب آغاز شد. این مرد قاتل که تحت الحفظ نیروهای انتظامی به شعبه ویژه پرونده‌های جنایی منتقل شده بود، در حالی که با سوالات تخصصی قاضی میرزایی هیچ راه گریزی را تصور نمی کرد لب به اعتراف گشود و قتل همسرش را به گردن گرفت. 

او در بازسازی صحنه این قتل هم با بیان جزئیات دیگری از ماجرای قتل همسرش با انگیزه سوءظن گفت: “سمیه, دختر دایی من بود ولی از همان روزهای آغازین دوران نامزدی با هم اختلاف داشتیم چرا که رفتارهای همسرم موجب بی اعتمادی من شده بود! وقتی فرزندم به دنیا آمد من در شهرداری استخدام شدم و زباله جمع آوری می‌کردم. در همین زمان هم بود که معتاد شدم و به مصرف شدید مواد مخدر روی آوردم ولی هیچ وقت درباره مواد مخدر با هم درگیری نداشتیم چرا که بسیاری از اطرافیان همسرم نیز آلوده به مواد مخدر بودند و او نمی توانست از این طریق مرا تحقیر کند!”

جواد – الف در ادامه اعترافات خود افزود: “ولی سوء ظن و بی اعتمادی از هنگامی بین ما فاصله عمیق انداخت که با یکدیگر در یک کارگاه تولید شیشه مشغول کار شدیم و او بر خلاف میل من رفتار می‌کرد گاهی ساعت‌های زیادی را در خارج از خانه به سر می‌برد و اعتراض‌های مرا نیز تحویل نمی گرفت وقتی می‌پرسیدم کجا بودی؟ جواب سر بالا می‌داد، می‌گفت: با دوستانم بودم! همین موضوع همواره به مشاجره و درگیری بین ما می‌انجامید و در نهایت سمیه,  با قهر منزل را ترک می‌کرد تا به خانه پدرش برود!”

متهم این پرونده جنایی ادامه داد: “یک بار وقتی به جرم مواد مخدر دستگیر و زندانی شدم دیگر رشته زندگی هم از دستم در رفت! این اختلافات بعد از آزادی من طوری شدت گرفت که دیگر همسرم توجهی به من نداشت چند ماه قبل از این قتل او مهریه اش را اجرا گذاشت و از من شکایت کرد! با آن که خیلی عصبانی بودم باز هم خانه کوچکم را به نام او ثبت کردم ولی هیچ گاه مشاجرات و درگیری ما که به خاطر سوء ظن شکل گرفته بود، پایان نیافت تا این که ساعت ۱:۳۰ جمعه, ۱۷ شهریور ماه به خانه آمد من که دیگر به شدت خشمگین شده بودم از او درباره دیر آمدنش به منزل پرسیدم اما باز هم با همان پاسخ تکراری روبه رو شدم که به من گفت با دوستانم بودم!”

فرد قاتل در ادامه گفت: “وقتی این جمله را از زبانش شنیدم دیگر خون جلوی چشمانم را گرفت. همه درگیری‌های قبل مانند سکانس‌های فیلم از مقابل چشمانم عبور کرد. آن قدر عصبانی بودم که نمی فهمیدم چه می‌کنم! میله آهنی لوله آب را برداشتم و ضرباتی به سرش کوبیدم! سپس چاقوی میوه خوری را در گلویش فرو کردم طوری که تیغه آن از آن طرف بیرون زد! و خون به اطراف پاشید! در همان حال پیکر مجروح همسرم را رها کردم و با تعویض لباس‌های خون آلودم از منزل گریختم! تا صبح در اطراف کلانتری خواجه ربیع پرسه می‌زدم ، تا این که خودم را از تردید رها کردم و تسلیم قانون شدم! الان هم بسیار پشیمانم چرا که ۲فرزندم یتیم شدند و…”

در ادامه رسیدگی به این پرونده پس از تکمیل تحقیقات از زوایای علمی کارشناسی و قضایی و همچنین جمع آوری اسناد و مدارک توسط قاضی کاظم میرزایی، کیفرخواست این پرونده جنایی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد صادر شد و بدین ترتیب متهم به قتل همسرش در شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ استان خراسان رضوی پای میز محاکمه ایستاد.

پس از برگزاری چندین جلسه محاکمه با حضور اولیای دم و وکلای مدافع، در نهایت حکم اعدام جواد – الف, توسط این دادگاه صادر شد چرا که استدلال‌های قاطع قضایی در محتویات این پرونده جنایی موج می‌زد و متهم هیچ راه گریزی برای فرار از مجازات نداشت.

با ارجاع این پرونده به شعبه دیوان عالی کشور و تائید آن مقدمات اجرای حکم اعدام جواد – الف, ۴۵ ساله با دستور محمدرضا دشتبان, معاون اجرای احکام دادستان مرکز خراسان رضوی,  فراهم شد و فرد قاتل پای چوبه دار رفت و با نظارت قضات اجرای احکام، در زندان وکیل آباد مشهد اعدام شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقرنطینه زندان وکیل آبادمتهم به قتلمتهم به قتل قتل عمدمتهم به قتل عمدمتهم به اعداممجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایراننقض حکم اعدام در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای احکاماجرای احکام کیفریاجرای احکام اعداماجرای احکام اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناستان خراسان رضویاعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان وکیل آباداعدام در زندانهای ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمدحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان متهم به قتلزندان وکیل آبادزندان وکیل آباد مشهدزندان وکیل اباد مشهدزندانی متهم به قتلزندانی آمریکایی در زندان وکیل آباد مشهدزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: