•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

احکام اعدام ۵ زندانی متهم به قتل در زندان رجائی شهر اجرا شد

0
591

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹, احکام اعدام دستکم ۵ تن از زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر کرج با اتهام قتل در این زندان اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه چهارشنبه ۱۸ تیر ماه ۱۳۹۹, حسین جلالوند, مصطفی محمدی, کریم علیزاده, محمد یزدانی و میلاد خردمند, پنج تن از زندانیان محبوس در زندان رجائی شهر کرج از بابت اتهام قتل عمد که پیش از این احکام اعدام این افراد توسط دادگاه کیفری و دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” احکام اعدام  مصطفی محمدی, کریم علیزاده, محمد یزدانی, میلاد خردمند و حسین جلالوند که با اتهام قتل در نزاع خیابانی و  بده بستانهای مالی به قتل مرتکب شده بودند اجرا شد. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “میلاد خردمند, حسین جلالوند و مصطفی محمدی به همراه کریم علیزاده صبح روز شنبه ۷ تیر ماه و محمد یزدانی هم ظهر یکشنبه ۸ تیر ماه ۱۳۹۹ پس از احضار به دفتر رئیس اندرزگاه به سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام منتقل شده بودند”. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقتل در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمیلاد خردمندمجازات اعدام در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمحمد یزدانیمسوولان زندان رجائی شهرمصطفی محمدینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرنقض حقوق بشرد ر ایراننقض حکم اعدام در ایرانکریم علیزادهاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای احکام اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زنداناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاحکام اعدام در ایراناعدام میلاد خردمنداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتلاعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام مجازات غیرانسانیاعدام محمد یزدانیاعدام مصطفی محمدیاعدام کریم علیزادهاعدام حسین جلالونداعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در جمهوری اسلامیاعدام در رجائی شهراعدام در زنداناعدام در زندان رجائی کرجاعدام در زندان رجائی شهراعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام در زندان سنندجاعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام در ایرانرجائی شهررجائی شهر کرجزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانیان زندان رجائی شهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: