•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

انتقال ۲ زندانی سیاسی به سلول انفرادی برای اجرای احکام اعدام در زندان مرکزی ارومیه

0
354

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, صابر شیخ عبدالله و دیاکو رسول‌زاده, دو زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز دوشنبه ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, صابر شیخ عبدالله فرزند: مصطفی, دانشجوی سابق کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی تهران به همراه دیاکو رسول زاده, زندانیان سیاسی اهل شهرستان مهاباد, محبوس در اندرزگاه ۱ سالن ۲ زندان مرکزی ارومیه برای اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. این ۲ زندانی سیاسی به اتهام محاربه و همکاری با احزاب کُرد مخالف نظام توسط دادگاه انقلاب ارومیه و شعبه دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شدند. 

براساس این گزارش, زمانی که این ۲ زندانی سیاسی به سلول انفرادی فراخوانده شدند هم بندیها و سایر زندانیان این ۲ نفر را تا سلول انفرادی همراهی کردند و مسئولان زندان هم اعلام کردند که دیاکو رسول زاده و صابر شیخ عبدالله, برای اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

صابر شیخ عبدالله, حسین عثمانی و دیاکو رسول‌زاده در اسفند ماه ۱۳۹۲, توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان مهاباد بازداشت و تحت بازجوئی های فشرده ای قرار گرفتند. در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳, وزارت اطلاعات اتهامات این افراد را محاربه و همکاری با احزاب کُرد اپوزیسیون مخالف نظام عنوان کرد. 

با آغاز مراحل دادرسی پرونده صابر شیخ عبدالله, حسین عثمانی و دیاکو رسول‌زاده در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۳, به شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی احمد جوادی کیا ارجاع شد و این افراد از بابت اتهامات بمب‌گذاری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی به اعدام محکوم شدند. 

با ارجاع این حکم به شعبه دیوان عالی کشور احکام صادره بر علیه این افراد نقض و پرونده آنها به شعبه هم عرض در دادگاه انقلاب ارومیه ارجاع شد و این افراد در سال ۱۳۹۶, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی چابک با اتهامات مذکور محاکمه و صابر شیخ عبدالله و دیاکو رسول‌زاده از بابت اتهام محاربه و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی به اعدام محکوم شدند. این حکم پس از ارجاع به دیوان عالی کشور عینا تائید شد.

همچنین با نقض حکم اعدام حسین عثمانی, دیگر متهم این پرونده و از ارجاع آن به شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی احمد جوادی کیا جلسه دادرسی برگزار شد و حسین عثمانی هم از بابت اتهامات مذکور به تحمل ۳۰ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان مرکزی ارومیه محکوم شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

 محرومیت از دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاقاضی چابکمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمحکوم به اعدامنقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حکم اعدام در ایراننقض سرکوب احزابهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با احزاب مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب اپوزیسیونهمکاری در احزاب مخالف نظامورد احزاب کوردکردستان احزاب کوردیاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماندرزگاه 1 سالن 2 زندان ارومیهاندرزگاه یک سالن دو زندان مرکزی ارومیهاجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناحکام اعداماحکام اعدام در ایراناحکام اعدام زندانیان در ایراناحزای کورد مخالف نظاماحزاباحزاب متخاصماحزاب مخالف نظاماحزاب مسلحاحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب مسلح کورداحزاب مسلح کرداحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد نخالف نظاماحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب کردستاناحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در کردستاناحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کورداحزاب سیاسی کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی اپوزیسیوناحزاب سیاسی در ایراناحزاب ضد جمهوری اسلامیارتباط با احزاب کوردارتباط با احزاب کوردیاعدام در ایراماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام زندانیاناعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایراناعدام زندانیان سیاسیبند جوانان زندان مرکزی ارومیهبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایراندیاکو رسول زادهدادگاه انقلاب مهابادزندان مرکزی ارومیهزندان سیاسی محکوم به اعدامزندانی محکوم به اعدامزندانی سیاسی محکوم به اعدامزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی زندان مرکزی ارومیهسلول انفرادی زندان ارومیهسرکوب احزابسرکوب احزاب کوردسرکوب احزاب کورد مخالف نظامسرکوب احزاب کردسرکوب احزاب در ایرانسرکوب احزاب سیاسی کورد مخالف نظامسرکوب احزاب سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد زندانی سیاسیشعبه یک دادگاه انقلاب مهابادشعبه یک دادگاه انقلاب ارومیهشعبه ۱ دادگاه انقلاب مهابادصابر شیخ عبداللهصابر شیخ عبدالهصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانعضویت در یکی از احزاب اپوزیسیونعضویت در احزاب مخالف نظامعضویت در احزاب معاند نظامعضویت در احزاب و گروههاعضویت در احزاب کوردعضویت در احزاب کرد مخالف نظام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: