•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

زندان مرکزی سنندج: انتقال ۲ زندانی به سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام

0
1145

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, دستکم ۲ زندانی با اتهام قتل عمد محبوس در زندان مرکزی سنندج برای اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, صبح امروز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, سعید محمدی فر و مرتضی پیرخضری, دو زندان متهم به قتل عمد محبوس در زندان مرکزی سنندج که احکام اعدام آنها پس از صدور در دادگاه توسط دیوان عالی کشور تائید شده برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

سعید محمدی‌فر, اهل کرمانشاه و مرتضی پیرخضری اهل شهرستان سنندج هستند که چند سال پیش به اتهام قتل عمد بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی از سوی دادگاه به اعدام محکوم و این احکام عیناً در دیوان عالی کشور تائید شد. 

همچنین خانواده های این ۲ زندان متهم به قتل عمد تهدید شدند در صورت عدم رضایت از ولی دم مقتولین احکام اعدام سعید محمدی فر و مرتضی پیرخضری اجرا خواهد شد. 

سعید محمدی‌فر, پیش از این در تاریخ ٣١ فروردین ۱۳۹۹ برای اجرای حکم به سلولهای انفرادی این زندان منتقل شده بود اما در پی اخذ مهلت از مسئولان اجرای احکام برای اخذ رضایت از ولی دم مقتول به بند زندان بازگردانده شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نقسقصاص در ایرانمجارات اعدام در ایرانمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمرتضی پیرخضری اعدامنقض حکم اعدام در ایرانگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایراناجرای قصاص نفساجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای اعدام در زندان سنندجاجرای حکم قصاصاجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زنداناجرای حکم اعدام در زندان سنندجاحکام اعدام در ایراناعدام متهم به قتل عمداعدام مجازات غیرانسانیاعدام حق حیاتاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی سنندجاعدام در زندان سنندجاعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان سنندجسلول انفرادی اعدامسعید محمدی فرسعید محمدیفرسعیدمحمدی فرسعیدمحمدیفرصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: