•                  
چهارشنبه , ۰۸ بهمن , ۱۳۹۹
چهارشنبه, ژانویه 27

اعتراضات تبریز: تفتیش منزل سعدالله و رحیم ساسانی, دو فعال ملی مدنی در بازداشت توسط ماموران اداره اطلاعات

0
315

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۴ مرداد ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران امنیتی منازل شخصی سعدالله ساسانی و رحیم ساسانی, فعالان ملی مدنی ساکن تبریز و محبوس در بند اداره اطلاعات این شهر مورد تفتیش قرار گرفت و ماموران امنیتی برخی اقلام شخصی این فعالان ملی مدنی را ضبط کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, رحیم ساسانی, فعالان ملی مدنی و از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در تبریز جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شد. همچنین سعدالله ساسانی, دیگر فعال ملی مدنی و از بازداشت شدگان این اعتراضات که صبح پنجشنبه به بند ۱۵ زندان مرکزی تبریز منتقل شده بود عصر همان روز به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. منازل مسکونی این ۲ فعال ملی مدنی توسط ماموران اداره اطلاعات مورد تفتیش قرار گرفته و برخی اقلام شخصی آنها هم ضبط شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “صبح امروز ماموران اداره اطلاعات تبریز با یورش به منزل شخصی رحیم ساسانی و سعدالله ساسانی, منازل این ۲ فعال ملی مدنی را مورد تفتیش قرار دادند و برخی کتب متعلق به این ۲فعال ملی مدنی که با زبان تُرکی بود را ضبط کرده و به همراه خود بردند.” 

انتقال سعدالله ساسانی به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز در حالی صورت گرفت که این فعال ملی مدنی صبح روز پنجشنبه ۲ مرداد ماه ۱۳۹۹, از بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز به بند ۱۵ این زندان منتقل شده بود.  

سعدالله ساسانی و رحیم ساسانی, در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹, در جریان برگزاری تجمع اعتراضی مسالمت آمیزی که در مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تبریز برگزار شده بود توسط ماموران امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه امنیتی جهت بازجوئی منتقل و سپس به بند قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شدند. 

حقوق بشر در ایران, از اولین ساعات بازداشت فعالان ملی مدنی در شهرهای تبریز, ارومیه و تهران به صورت دوره ای و با توجه به ارتباط با فعالان ملی مدنی و از منابع خبری موثق احضار, بازجوئی, بازداشت و آخرین وضعیت این شهروندان را در قالب گزارشهای خبری پوشش داده است. 

در روزهای اخیر درگیری‌های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان, دو کشور همسایه در فاصله ۳۰۰ کیلومتری منطقه مورد مناقشه قره‌باغ و در منطقه‌  توووز رخ داده که به‌دنبال آن شماری از نیروهای نظامی ۲ کشور و یک شهروند غیرنظامی از کشور آذربایجان جان خود را از دست دادند. 

این تجمعات اعتراضی با هدف اعتراض و در محکومیت تهاجم اخیر ارتش ارمنستان به کشور آذربایجان توسط فعالان ملی مدنی در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان در ارومیه و تبریز برگزار شد و اکثر میادین اصلی شهرهای بزرگ آذربایجان غربی از جمله تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان، نقده، مراغه و چند شهر دیگر توسط ماموران انتظامی و امنیتی تحت پوشش قرار گرفت”.

سعدالله و رحیم ساسانی پیش از این نیز در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۷, در جریان برگزاری  مراسم سالگرد درگذشت غلامرضا امانی, از فعالان ملی مدنی با سابقه تبریز در مقابل آرامستان مارالان این شهر به همراه چند تن دیگر از فعالان ملی مدنی بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بودند. 

همچنین در تاریخ ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۷, سعدالله ساسانی و رحیم ساسانی, در جریان برگزاری مراسم قلعه بابک به همراه عباس لسانی و بیش از ۵۰ تن دیگر از سایر فعالان ملی مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. این فعال ملی مدنی چندی بعد از بازداشت آزاد شدند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶, به برخورداری افراد از آن حق تاکید شده است. 

همچنین امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 

برچسب هافعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در تبریزفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذریفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک اردبیلفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایراناداره اطلاعات تبریزبازداشت فعالان ملی مدنیبازداشت فعالان ترکبازداشت فعالان ترک آذربایجانیبازداشت شهروندان آذری در ایرانبازداشتگاهبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات تبریزترکترکهای آذری در ایرانترکهای آذربایجانی ایرانترکهای آذربایجانی در ایرانرحیم ساسانیرحیم ساسانی فعال ملی مدنیرحیم ساسانی فعال آذریرحیم ساسانی فعال آذربایجانرحیم ساسانی فعال آذربایجانیرحیم ساسانی فعال ترکرحیم ساسانیانرخیم ساسانی فعال ترکسرکو فعالان ترکسرکوب فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیسعدالله ساسانیسعدالله ساسانی فعال ملی مدنیسعدالله ساسانی فعال ملی مدنی آذربایجانسعدالله ساسانی فعال آذربایجانسعدالله ساسانی فعال ترکسعدالله ساسانی فعال ترک آذریسعدالله ساسانیانسعدالله ساسانیان فعال ترک آذریسعداله ساسانیسعداله ساسانی فعال ملی مدنی آذربایجانسعداله ساسانی فعال آذریسعداله ساسانی فعال آذربایجانیسعداله ساسانی فعال ترکسعداله ساسانی فعال ترک آذریسعداله ساسانی فعال ترک آذربایجانیسعداله ساسانیان فعال ترکشهروندان آذریشهروندان آذری در ایرانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیشهروندان آذری زبان در ایارنشهروندان آذری زبان در ایرانشهروندان ساکن تبریزشهروندان شهروندان آذریضبط وسائل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: