•                  
جمعه , ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
شنبه, می 8

تائید احکام اعدام ۵ تن از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در دیوان عالی کشور

0
509

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه دیوان عالی کشور احکام اعدام صادره توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اصفهان بر علیه مهدی صالحی قلعه شاهرخی، محمد بسطامی، مجید نظری کندری، هادی کیانی و عباس محمدی را عیناً تائید کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, طی روزهای گذشته, احکام اعدام صادره توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اصفهان بر علیه مجید نظری کندری، هادی کیانی, عباس محمدی, مهدی صالحی قلعه شاهرخی و محمد بسطامی, پنج از تن بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در خمینی شهر اصفهان با اتهامات بغی و محاربه توسط شعبه دیوان عالی کشور عیناً تائید شد. 

براساس این گزارش, اتهامات منتسب شده به مجید نظری کندری، هادی کیانی, عباس محمدی, مهدی صالحی قلعه شاهرخی و محمد بسطامی که منجر به صدور و تائید احکام اعدام آنها در شعبه ۲ دادگاه انقلاب اصفهان و دیوان عالی کشور شده بغی از طریق تلاش و فعالیت موثر در جهت پیشبرد اهداف اغتشاش‌گران، محاربه از طریق به‌کار بردن سلاح گرم و قصد سلب امنیت اجتماع و تیراندازی به مأمورین،‌ افساد فی الارض از طریق بر هم زدن امنیت عمومی و هدایت اغتشاش‌گران منتهی به اخلال در نظم و امنیت عمومی و تشویش اذهان عمومی عنوان شده است. 

همچنین گفته می‌شود در کنار این اتهامات افراد مذکور با جرائم مرتبط با حمل و نگهداری موادمخدر نیز تحت بازجوئی, بازپرسی و مورد محاکمه قرار گرفتند. 

بنقل از یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر گفت: “متهمان در دادگاه گفته‌اند که برای اعتراف‌های مندرج در پرونده که منجر به صدور حکم اعدام شده است، تحت شکنجه قرار داشتند”.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هامهدی صالحیمهدی صالحی قلعه شاهرخیمجید نظری کندریمجیدنظری کندریمجارات اعدام در ایرانمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمحمد بسطامیمحاربهنقض حکم اعدام در ایرانهادی کیانیآمار اعدام در ایراناقدام علیه امنیت ملیاقدام علیه امنیت ملی محاربهاقدام علیه امنیت ملی بغیابلاغ احکام اعداماتهاماتاجرای احکام اعداماجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعداماحکام اعدام در ایراناحکام اعدام زندانیان در ایراناعتراضات دی ماهاعتراضات دی ماه 1396اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶اعتراضات دی ماه سال 1396اعتراضات دی ماه سال ۹۶اعدام مهدی صالحی قلعه شاهرخیاعدام مجید نظری کندریاعدام محمد بسطامیاعدام هادی کیانیاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندانهای ایرانبازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶تائید حکم اعدامتظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶تظاهرات دی ماه 1396تظاهرات دی ماه 96تظاهرات دی ماه ۱۳۹۶تظاهرات دی ماه سال 1396تظاهرات دی ماه سال۱۳۹۶حقو بشر در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحکم اعدام در ایراندی ماه ۱۳۹۶دی ماه سال ۱۳۹۶دی ماه۱۳۹۶دیوان عالی کشوردیوان عالی ایرانشعبه دیوان عالی کشورصدور احکام اعدامضرب و جرحعباس محمدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: