•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

تائید احکام اعدام ۵ تن از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در دیوان عالی کشور

0
1358

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه دیوان عالی کشور احکام اعدام صادره توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اصفهان بر علیه مهدی صالحی قلعه شاهرخی، محمد بسطامی، مجید نظری کندری، هادی کیانی و عباس محمدی را عیناً تائید کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, طی روزهای گذشته, احکام اعدام صادره توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اصفهان بر علیه مجید نظری کندری، هادی کیانی, عباس محمدی, مهدی صالحی قلعه شاهرخی و محمد بسطامی, پنج از تن بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ در خمینی شهر اصفهان با اتهامات بغی و محاربه توسط شعبه دیوان عالی کشور عیناً تائید شد. 

براساس این گزارش, اتهامات منتسب شده به مجید نظری کندری، هادی کیانی, عباس محمدی, مهدی صالحی قلعه شاهرخی و محمد بسطامی که منجر به صدور و تائید احکام اعدام آنها در شعبه ۲ دادگاه انقلاب اصفهان و دیوان عالی کشور شده بغی از طریق تلاش و فعالیت موثر در جهت پیشبرد اهداف اغتشاش‌گران، محاربه از طریق به‌کار بردن سلاح گرم و قصد سلب امنیت اجتماع و تیراندازی به مأمورین،‌ افساد فی الارض از طریق بر هم زدن امنیت عمومی و هدایت اغتشاش‌گران منتهی به اخلال در نظم و امنیت عمومی و تشویش اذهان عمومی عنوان شده است. 

همچنین گفته می‌شود در کنار این اتهامات افراد مذکور با جرائم مرتبط با حمل و نگهداری موادمخدر نیز تحت بازجوئی, بازپرسی و مورد محاکمه قرار گرفتند. 

بنقل از یک منبع مطلع ضمن تائید این خبر گفت: “متهمان در دادگاه گفته‌اند که برای اعتراف‌های مندرج در پرونده که منجر به صدور حکم اعدام شده است، تحت شکنجه قرار داشتند”.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاحقوق بشر در ایراناعدام در ملاء عامتظاهرات دی ماه 1396نقض حکم اعدام در ایرانهادی کیانیاعدام در جمهوری اسلامیتظاهرات دی ماه 96عباس محمدیدیوان عالی کشورمجازات غیر انسانیحقو بشر در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانصدور احکام اعدامتظاهرات دی ماه سال 1396مهدی صالحیدیوان عالی ایراناتهاماتحقوق بشر در جمهوری اسلامیاعدام در زندانهای ایرانتظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۶احکام اعدام زندانیان در ایراناعتراضات دی ماه سال 1396اعدام مجید نظری کندریاقدام علیه امنیت ملیاجرای حکم اعدام در ایراناعدام در زندانمجارات اعدام در ایراندی ماه ۱۳۹۶اقدام علیه امنیت ملی محاربهتظاهرات دی ماه سال۱۳۹۶اعدام هادی کیانیمجازات اعداماعتراضات دی ماه ۱۳۹۶مجازات غیرانسانیدی ماه۱۳۹۶دی ماه سال ۱۳۹۶اجرای احکام اعدام در ایراناعتراضات دی ماه 1396مهدی صالحی قلعه شاهرخیآمار اعدام در ایراناعتراضات دی ماهمجازات اعدام ایراناحکام اعدامتظاهرات دی ماه ۱۳۹۶اقدام علیه امنیت ملی بغیابلاغ احکام اعداماعدام مهدی صالحی قلعه شاهرخیمجازات اعدام در ایرانضرب و جرحاجرای احکام اعداماحکام اعدام در ایرانشعبه دیوان عالی کشورمجید نظری کندریمحمد بسطامیاعدام در ایرانمحاربهتائید حکم اعدامحکم اعدام در ایراناجرای اعدام در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶اعتراضات دی ماه سال ۹۶مجیدنظری کندریاعدام محمد بسطامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.