•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل در زندان مرکزی سنندج اجرا شد

0
432

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام یکی زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی سنندج اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, کیوان رضاقلی, متولد: ۱۳۵۶, مجرد, ساکن سنندج و محبوس به اتهام قتل عمد که پیش از این حکم اعدام وی توسط دادگاه و دیوان عالی کشور مورد تائید قرار گرفته بود اعدام شد. 

کیوان رضاقلی, در سال ۱۳۹۴, به اتهام قتل یکی از دوستان خود توسط ماموران انتظامی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و دادرسی با اتهام قتل عمد از سوی دادگاه به اعدام محکوم و حکم اعدام وی توسط دیوان عالی کشور عیناً تائید شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقتل در زندانهای ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد زندانیانمتهمان به قتلمتهمان به قتل عمدمجارات اعدام در ایرانمجازاتمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اسلامیمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراننقض حقوق شهروندان در ایرانکیوان رضاقلیگزارش اعدام در زندانهای ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای اعدام در زندان سنندجاجرای حکم اعدام در زندان سنندجاعدام متهمان به قتلاعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان سنندجاعدام در زندانهای ایرانحق حیاتحق حیات در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایران گحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان سنندجسرکوب در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: