•                  
سه شنبه , ۰۱ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, سپتامبر 22

حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل در زندان مرکزی گرگان اجرا شد

0
101

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام محمد بهرام نژاد, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی گرگان اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, محمد بهرام نژاد, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی گرگان که پیشتر با اتهام مذکور از سوی دادگاه جزائی به اعدام محکوم و قصاص وی در دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد. 

براساس این گزارش, اتهام این زندانی قتل عمد بر اثر درگیری در یک نزاع خیابانی با فردی بنام جعفر گلوبندی در  گنبد کاووس و در سال ۱۳۹۶ عنوان شده است. 

محمد بهرام نژاد, پس از بازداشت به اتهام قتل توسط دادگاه جزائی گنبد کاووس محاکمه و به اعدام محکوم شد و  از سال ۱۳۹۸ به دلایل نامعلومی به زندان مرکزی گرگان منتقل شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمجارات اعدام در ایرانمجازاتمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانیمحمد بهرام نژادنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حکم اعدام در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناستان گلستاناعدام محمد بهرام نژاداعدام در ایارناعدام در ایراماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زنداناعدام در زندان گرگاناعدام در زندانهای ایرانحق حیاتحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانزندان مرکزی گرگانزندان گنبد کاووسزندان گرگان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: