•                  
شنبه , ۲۷ دی , ۱۳۹۹
شنبه, ژانویه 16

یک زندانی با اتهام قتل در زندان سنندج اعدام شد

0
103

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه۲۱ مرداد ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل عمد در زندان مرکزی سنندج اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز سه شنبه ۲۱مرداد ماه ۱۳۹۹, فایق احمدی, متولد: ۱۳۶۰, مجرد, ساکن سنندج و محبوس به اتهام قتل عمد که پیش از این حکم اعدام وی توسط دادگاه و دیوان عالی کشور مورد تائید قرار گرفته بود اعدام شد. 

فایق احمدی, در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۶, در یک نزاع خیابانی فردی را به قتل رساند و توسط ماموران انتظامی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و دادرسی با اتهام قتل عمد از سوی دادگاه به اعدام محکوم و حکم اعدام وی توسط دیوان عالی کشور عیناً تائید شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

 

برچسب هافائق احمدیقوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانمجارات اعدام در ایرانمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانینقض حکم اعدام در ایرانگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایراناتهام قتل در ایراناجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی سنندجاجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناحکام اعدام در ایراناعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی سنندجاعدام در زندان سنندجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتلحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان مرکزی سنندج سلول انفرادیزندانی اعدامیسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندجسلول انفرادی زندان مرکزی سنندجصدور حکم اعدام در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: