•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 15

احکام اعدام دستکم ۵ زندانی با اتهام قتل در زندان وکیل آباد مشهد اجرا شد

0
388

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹,  احکام اعدام دستکم ۵ زندانی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد با اتهام قتل که پیش از این توسط دادگاه دیوان عالی کشور تائید شده بود اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز سه شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, اردشیر بهادری, علی غلامی آغویی, فرشته حیدری ابراهیم زاده و ۳ زندانی دیگر با هویت نامشخص, محبوس در زندان مرکزی « وکیل آباد » مشهد با اتهام قتل عمد که پیش از این احکام اعدام آنها در دادگاه کیفری ۱ مشهد صادر و در شعبه دیان عالی کشور تائید شده بود اعدام شدند. 

براساس این گزارش, فرشته حیدری ابراهیم پور, متولد: ۱۳۵۱, اهل روستای سفر قلعه از توابع شهرستان دره گز, در تاریخ ۱۳ فروردین ماه ۱۳۸۹ به اتهام قتل فردی بنام محمد روستا در مشهد و در اثر یک نزاع خیابانی بوسیله کارد, پس از بازداشت توسط ماموران انتظامی و طی مراحل بازجوئی توسط شعبه ۳ دادگاه کیفری ۱ خراسان رضوی به اعدام محکوم شد.

این حکم در شعبه ۲۸ دیوان عالی کشور تائید شد و پرونده به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد. 

همچنین علی غلامی آغوئی, در سال ۱۳۹۴ به اتهام قتل عمد بازداشت و از سوی دادگاه به اعدام محکوم شد. حکم اعدام علی غلامی آغوئی در شعبه دیوان عالی کشور تائید و برای اجرا به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد. 

پیرامون اردشیر بهادری لازم به ذکر است, این زندانی به اتهام قتل در یک نزاع خیابانی در سال ۱۳۹۶ بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی به اعدام محکوم شد. این حکم در شعبه دیوان عالی کشور تائید و به اجرای احکام در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد. اردشیر بهادری برای اجرای حکم اعدام به دلایل نامعلومی از زندان بجنورد به زندان مشهد منتقل شد. 

در زمان اجرای حکم اعدام این زندانیان, قاضی محمدرضا دشتبان, « معاون دادستان مرکز خراسان رضوی », در محل اجرا حاضر شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقاتل قتل عمدقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانقتل عمدگمهری قتل عمدمتهم به قتلمتهم به قتل قتل عمدمتهم به قتل عمدمتهم به اعداممتهمان به قتل عمدمتعم به قتل عمدمجازاتمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای غیر انسانیمرضیه ابراهیم پورنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حکم اعدام در ایرانهمت لطیفی زندانی متهم به قتلکودک متهم به قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناردشیر بهادریاعدام قتلاعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام در ایراناعدام در زنداناعدام در زندان وکیل آباداعدام در زندان وکیل آباد مشهداعدام در زندانهای ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمدجرم قتل عمدجرم قتل عمد در ایرانجعفر زمانی متهم به قتل عمدحقوق شهروندی درایرانحکم اعدام متهم به قتلزندان متهم به قتلزندانی متهم به قتلزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: