•                  
چهارشنبه , ۰۸ تیر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, ژوئن 29

گزارشی از اجرای حکم اعدام زندانی متهم به قتل در زندان وکیل آباد مشهد

0
465

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲ شهریور ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام یکی زندانی با اتهام قتل عمد در یک نزاع  بر سر موادمخدر, محبوس در زندان وکیل آباد مشهد اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رُکنا, سحرگاه سه شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, غلامرضا – ق, متولد: ۱۳۵۶, زندانی متهم به ۲ فقره قتل عمد در سال ۱۳۹۰ و محبوس در زندان وکیل آباد مشهد که پیشتر حکم اعدام وی توسط شعبه ۳ دادگاه کیفری ۱ خراسان رضوی صادر و در شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود در زندان مرکزی « وکیل آباد » مشهد اجرا شد. 

 ساعت ۱۱ شب ۸ فروردین سال ۱۳۹۰ که وقوع نزاعی خونین در منطقه قلعه ساختمان مشهد نیروهای انتظامی را به خیابان حر کشاند.

بررسی های مقدماتی نشان داد: دو جوان بر اثر وارد آمدن ضربات چاقو مقابل یک منزل مسکونی به شدت مجروح شده اند که پس از انتقال به مرکز درمانی جان خود را از دست داده اند. بنابراین نیروهای کلانتری شهرک شهید رجایی (قلعه ساختمان) بلافاصله مراتب را به قاضی ویژه قتل عمد در زمان وقوع حادثه اطلاع دادند و بدین ترتیب با حضور شبانه قاضی علی اکبر صفائیان در مرکز درمانی و محل وقوع قتل، تحقیقات گسترده ای آغاز شد.

قاضی با تجربه وقت شعبه ۸۰۹ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد که در همان دقایق اولیه بررسی های قضایی و با توجه به اوضاع و احوال محیط و چگونگی ارتکاب جرم یقین داشت نزاع مذکور به خاطر اختلاف بر سر مواد مخدر رخ داده است و طرفین نزاع با یکدیگر آشنا بوده اند، بی درنگ گروهی تخصصی از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی را مامور تحقیقات غیرمحسوس درباره آخرین ارتباطات مقتولان کرد. این گونه بود که سرنخی از یک جوان ۳۴ ساله به نام غلامرضا به دست آمد که دقایقی قبل از قتل در آن محل دیده شده بود.

با انتقال اجساد قربانیان این جنایت وحشتناک به پزشکی قانونی، عملیات دستگیری متهم ۳۴ ساله نیز با دستورات ویژه قاضی صفائیان در دستور کار پلیس آگاهی قرار گرفت و مشخصات وی به کلیه مراکز انتظامی و نظامی اعلام شد. حدود یک هفته بعد و درحالی که رصدهای اطلاعاتی برای شناسایی مخفیگاه متهم فراری وارد مرحله جدیدی شده بود ناگهان وقوع حادثه دیگری در مشهد، راز پرونده دو قتل بر سر مواد مخدر را فاش کرد. آن روز شهروندان در تماس با پلیس ۱۱۰، اعلام کردند که سارقی را هنگام زورگیری از یک مغازه دار دستگیر کرده اند.

بنابراین گزارش، زمانی که نیروهای انتظامی زورگیر جوان را به مقر انتظامی هدایت کردند بررسی ها نشان داد که زورگیر ۳۴ ساله همان متهم تحت تعقیب کارآگاهان پلیس آگاهی است به همین دلیل آن ها ماجرا را به قاضی صفائیان گزارش دادند و این گونه عامل دو جنایت به شعبه ۸۰۹ مجتمع قضایی شهید قدوسی انتقال یافت تا به سوالات فنی و تخصصی مقام قضایی پاسخ دهد.

غلامرضا- ق, که در همان جلسه اول بازپرسی متوجه شده بود راهی جز بیان حقیقت ندارد ، به تشریح ماجرای هولناک ۲ قتل در منطقه قلعه ساختمان پرداخت و گفت: “یکی از مقتولان فردی تبعه افغانستان بود و من از آن ها مواد مخدر می گرفتم و با هم آشنا بودیم. قبل از وقوع حادثه هم کنار یکدیگر مواد مصرف کردیم و سپس من از آن ها خواستم برای مصرف روز بعد هم مقداری مواد مخدر به من بدهند که قرار شد برای تحویل مواد به سر قرارمان در شهرک شهید رجایی (قلعه ساختمان) بروم. ولی آن ها مواد مخدر تقلبی به من دادند به طوری که بیشتر آن «آشغال» بود. به این خاطر مواد را نزد آن ها بردم و با عصبانیت گفتم که این ها مواد نیست! بلکه آشغال است!”

جوان ۳۴ ساله ادامه داد: “همین موضوع به نزاع و فحاشی کشید که ناگهان من با چاقو به طرف فرد افغانستانی به نام «ف- الف» حمله کردم و در این لحظه جوان ۲۴ ساله دیگر به نام «غ- ک» هم وارد درگیری شد. من هم هر ۲ نفر را با ضربات چاقو مجروح کردم و از آن جا گریختم تا این که هنگام زورگیری از یک مغازه دار دستگیر شدم و …”

در پی اعترافات صریح متهم و بازسازی صحنه قتل,  کیفرخواست این پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد صادر شد و متهم به قتل ۲ جوان در شعبه ۳ دادگاه کیفری ۱ خراسان رضوی محاکمه شد. قضات دادگاه پس از برگزاری چندین جلسه دادگاه، جرم او را محرز دانستند و متهم این پرونده جنایی را به ۲ بار قصاص نفس محکوم کردند.

با قطعیت یافتن رای صادر شده، این پرونده پس از طی مراحل قانونی، به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارسال شد و بدین ترتیب با فراهم شدن مقدمات اجرای حکم قصاص، عامل ۴۳ ساله قتل ۲ جوان سپیده دم روز سه شنبه در زندان مرکزی مشهد درحالی به مجازات رسید که بار دیگر نزاع بر سر مواد مخدر ناخالص، به خون هم آغشته شد و ۳ نفر را به کام مرگ برد.

در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از اجرا حکم اعدام دستکم ۵ زندانی در زندان وکیل آباد مشهد خبر داده بود و اما موفق به احراز هویت کامل غلامرضا – ق نشده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقصاصاعدام قتلقرنطینه زندان وکیل آباداعدام زندانی متهم به قتلاعدام متهمان به قتلمجازات اعدام در زندانهای ایراناعدام غلامرضا ق در زندان وکیل آباداعدام / حق حیاتمجازات اعدام در ایراناعدام متهم قتل عمدزندان وکیل اباد مشهداعدام نقض حقوق بشراجرای حکم قصاصاتهام قتل عمد در ایرانقصاص نفسزندان وکیل آباداتهام قتلحدود و قصاصقصاص نقسمجازات قصاصاعدام زندانیان متهم به قتل عمدسلول انفرادینقض حقوق بشر در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایراناعدام متهم به قتلاعدام در ایران گحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلاعدام در ایرانمجازات غیر انسانیاعدام متهم به قتل عمدمجازات اعدام ایراناعدام زندانیان متهم به قتلقصاص نفس در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانقصاص در ایرانزندان وکیل آباد مشهدلغو اعدامحکم قصاصمجازات قتل عمدمجازات اعدام زندانیان در ایرانسلول انفرادی اعداممجازات اعداملغو حکم اعداملغو گام به گام اعداماتهام قتل عمداجرای قصاص نفساعدام در زندان وکیل آباداعدام قتل عمداجرای حکم اعدام در ایرانلغو مجازات اعداماعدام در ایراماتهام قتل در ایراناعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام در زندان وکیل آباد مشهد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: