•                  
یک شنبه , ۰۶ بهمن , ۱۳۹۸
یکشنبه, ژانویه 26

زندان زاهدان؛ انتقال یک زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
173

حقوق بشر در ایران – روز  گذشته, ادریس شه بخش, زندانی محبوس در زندان مرکز زاهدان از بابت اتهام قتل, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۴ مردادماه ۱۳۹۸, ادریس شه بخش, زندانی متهم به قتل محبوس در بند ۳ زندان مرکزی زاهدان, که پیش از این با تائید حکم اعدام اجرای حکم وی قطعی شده بود جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

براساس این گزارش, ادریش شه بخش, متولد ۱۳۷۳, اهل زاهدان, از حدود ۶ سال پیش از بابت اتهام قتل بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی به قصاص با طناب دار « اعدام » محکوم شد. 

ادریس شه بخش, روز جاری پس از ملاقات با خانواده خود عنوان کرده که در صورت عدم رضایت ولی دم مقتول حکم اعدام وی طی روزهای آینده به اجرا در خواهد آمد. 

لازم به ذکر است, هویت یک فرد دیگر که به همراه این افراد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده کماکان توسط حقوق بشر در ایران تحت بررسی میباشد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: