•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

طوفان ۶۰۰ نفر از شهروندان در استان سیستان و بلوچستان راهی بیمارستان کرد

0
571

حقوق بشر در ایران – طی روزهای اخیر, با توجه به وزش بادهای توام با شن در استان سیستان بلوچستان که نتیجه خشکسالی رودخانه هامون است و از سوی دیگر در پی افزایش غلظت غبار در هوا بیش از ۶۰۰ نفر از شهروندان ساکن استان سیستان و بلوچستان راهی مراکز درمانی شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سلامت نیوز،طبق آمار تاکنون بيش از ۶۰۰ نفر به‌دليل مشکلات قلبي، تنفسي و چشمي ناشي از گرد و غبار در بيمارستان بستري شده‌اند. همان‌طور که باقر حسيني، نماينده زابل در مجلس هشدار داده است:، به علت طوفان هاي شديد اين منطقه در حال مدفون شدن زير شن‌هاي روان است. روز گشذته نیز حقوق بشر در ایران, با انتشار گزارشی از بستری شدن ۲۶۴ نفر از ساکنان استان سیستان و بلوچستان در بیمارستان را اطلاع رسانی کرده بود. 

خشکسالي، کم‌آبي و نبود اعتبار مردم اين استان و زابل را به مشکل روبه‌رو کرده و ادامه وزش بادهاي۱۲۰ روزه و کاهش ديد افقي آنها را خانه‌نشين کرده است. از سوي ديگر بحراني‌ترين روز امسال در استان مربوط به ۱۶ مرداد بود که آلودگي هوا به ۲۶ برابر حد مجاز رسيد.بادهاي ۱۲۰ روزه از مشهورترين بادهاي محلي ايران است که تقريبا از خرداد شروع تا اوايل شهريور به پايان مي‌رسد.

اين بادها تاکنون خسارات فراواني را بر منطقه سيستان تحميل کرده و امنيت شهرها را تحت تاثير خود قرار داده است. طوفان هاي ۱۲۰ روزه براي مردم نابساماني‌هايي از قبيل خالي شدن روستاهاي مرزي از سکنه، پر شدن چاه‌ها، بيماري‌هاي چشمي و تنفسي، لغو و تاخير در پرواز هواپيماها و انسداد راه‌هاي مواصلاتي را موجب شده است. از سوي ديگر عوارض اين مشکلات مي‌تواند امنيت اقتصادي منطقه را تحت تاثير و سرمايه‌گذاران را فراري دهد.

در اين رابطه مديرکل دفتر مديريت بحران استانداري سيستان و بلوچستان با بيان اينکه در روزهاي گذشته با تشديد بادهاي ۱۲۰ روزه شاهد وزش بادهاي شديد تا خيلي شديد و در برخي نقاط طوفان، گرد و خاک و شن در زابل هستيم مي‌گويد: اين طوفان ها نواحي شرقي و غربي استان را هم تحت تاثير قرار مي‌دهد.

عبدالرحمن شهنوازي کاهش ديد افقي،‌ کاهش کيفيت هوا و اختلال در تردد جاده‌اي را مهم‌ترين تبعات طوفان هاي اين چند روزه مي‌داند و مي‌افزايد: روز سه شنبه 22 مردادماه ۱۳۹۸,  جمعیتی بالغ بر ۱۰۵ نفر در نتيجه طوفان شن به مراکز درماني مراجعه کردند که از اين تعداد ۲۶ نفر بستري شدند.

اين طوفان ها تا پنج‌شنبه ادامه خواهد داشت. وي با اشاره به سرعت ۱۰۴ کيلومتري باد و آلودگي ۱۶ برابر حد مجاز هوا تصريح مي‌کند: متاسفانه هيچ‌کدام از مصوبه‌هاي سفر سال گذشته وزير کشور به استان براي مقابله با ريزگردها هنوز اعتبار دريافت نکرده‌اند.

شهنوازي با اشاره به ۴ طرح تامين ۳۰ ميليارد تومان اعتبار براي مهار ريزگردها و شن‌هاي روان از طريق مالچ‌پاشي، نهال‌کاري و ايجاد بادشکن”، “تامين۲۰ ميليارد تومان اعتبار براي خريد ماشين‌آلات ماسه‌روب براي شهرداري‌ها”، “اختصاص اعتبار لازم براي ساخت سايت‌هاي اسکان اضطراري و پايگاه‌هاي چندمنظوره مديريت بحران” و “تامين ۱۰ميليارد تومان براي جمع‌آوري شن‌هاي روان از روستاها و مناطق مسکوني” با هدف مقابله با طوفان هاي گرد و خاک که تير سال گذشته به تصويب رسيد، تصريح مي‌کند:

به ما اعلام مي‌کنند وزير کشور به سازمان برنامه و بودجه براي تامين اعتبار اين طرح‌ها نامه زده است، اما هر بار پيگيري مي‌کنيم پاسخ اين است که طرح‌ها تامين اعتبار مي‌شود و هيچ‌زماني براي تامين اعتبار اعلام نمي‌شود.

مدير کل محيط زيست سيستان ‌و بلوچستان اما معتقد است همه مشکلات ناشي از پديده گرد و غبار در استان با اعتبار حل نمي‌شود. وحيد پورمردان مهم‌ترين راه پيشگيري از طوفان ها و حل مشکلات را تامين آب براي هامون و منطقه مي‌داند و مي‌گويد: طرح‌هايي که با تامين اعتبار براي مقابله با پديده گرد و غبار اجرا مي‌شود بيشتر جنبه درماني دارند و پيشگيرانه نيستند. اگر آب منطقه تامين شود، مي‌توان از بروز طوفان شن پيشگيري کرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.