•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان کاشمر

0
853

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری, حکم اعدام “رضا دباغ”, زندانی متهم به جرائم موادمخدر, محبوس در زندان کاشمر به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, سحرگاه امروز شنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۸, “رضا دباغ”, زندانی متهم به حمل و نگهداری مواد مخدر محبوس در زندان کاشمر از توابع استان خراسان رضوی, در این زندان به اجرا در آمد. 

براساس این گزارش, و با توجه به گزارش پیشین منشر شده توسط شبکه حقوق بشر کردستان, “رضا دباغ”, ۳۴ ساله, فرزند محسن, از بابت حمل و نگهداری ۷ کیلوگرم هروئین, به اعدام محکوم شده بود. 

همچنین یک منبع مطلع در این باره گفت؛ “رضا دباغ”, در خردادماه سال ۱۳۹۶,  در جاده کاشمر- نیشابور برای حمل هروئین بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. گفته بودند که می‌خواهند حکم اعدامش را به ۲۰ سال زندان کاهش دهند، ولی در آخر با این موضوع موافقت نشد و در پایان حکم به اعدام ختم شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.