•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

دادگاه تجدیدنظر؛ محکومیت محمدصادق احمدی نیا, به ۲ سال حبس تعزیری

0
1237

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “محمد صادق احمدی نیا”, شهروند ساکن سنندج, توسط شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان, به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲۶ مردادماه ۱۳۹۸, “محمدصادق احمدی نیا”, شهروند ساکن سنندج, توسط شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان, به ریاست “قاضی طیاری” از بابت اتهام:” توهین به روح الله خمینی” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پیش از این توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج برای وی صادره شده بود و در دادگاه تجدیدنظر حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا تائید شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ پرونده “محمدصادق احمدی نیا”, شهروند ساکن سنندج, که پیش از این ازسوی شعبه اول دادگاه انقلاب این شهرستان و توسط “قاضی سعیدی” محکوم به ۲سال حبس  تعزیری, از بابت اتهام “توهین به بنیان گذارجمهوری اسلامی” محکوم شده بود با ارجاع به دادگاه تجدیدنظر و برسی مجدد توسط شعبه۴دادگاه تجدیدنظراستان کردستان, به ریاست “قاضی طیاری” حکم صادره توسط دادگاه بدوی عینا تائید شد و  پرونده وی جهت اجرای حکم به شعبه ۴ دایره اجرای  احکام کیفری سنندج ارسال شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ شعبه ۴ دایره اجرای احکام کیفری, همچنین با ارسال اخطاریه ای برای ضامن محمدصادق احمدی نیا, مهلت ۲۰ روزه ای را تعیین کرده تا وی را جهت اجرای حکم حبس تعزیری به شعبه مذکور معرفی کند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ محمدصادق احمدی نیا, از بابت پرونده ای دیگر که در حال حاضر از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی برای وی از بابت ۲ اتهام “توهین به رهبری” و “توهین به ائمه شیعه از طریق بیان مطالب در فضای رسانه ای” اعلام جرم شده و این پرونده به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج جهت تحقیقات بیشتر ارجاع شده است. 

سرکوب شهروندان در ایران نقض صریح اصول حقوق بشر و سرکوب آزادی بیان میباشد. در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید آنها بدون ملاحظات مرزی تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.