•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

انتقال ۱ زندانی به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر جهت اجرای حکم اعدام

0
1122

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “محمدرضا قنبری”, زندانی محکوم به اعدام از بابت اتهام قتل محبوس در زندانی رجائی شهر کرج, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۴ مردادماه ۱۳۹۸, “محمدرضا قنبری”, زندانی متهم به قتل محبوس در اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱ زندان رجائی شهر کرج, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت؛ “محمدرضا قنبری”, در حالی جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد که از ۳ سال قبل و در حالی که ۱۹ سال سن داشت در اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱ زندان رجائی شهر از بابت اتهام قتل عمد که در یک نزاع خیابانی به آن مرتکب شده بود بسر می برد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه انتقال “محمدرضا قنبری” به سلول انفرادی, اجرای حکم اعدام وی در سحرگاه چهارشنبه هفته جاری مورخ ۳۰ مردادماه ۱۳۹۸, به اجرا در خواهد آمد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.