•                  
دوشنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, نوامبر 29

برگزاری دستکم ۷ تجمع اعتراضی

0
596

حقوق بشر در ایران – طی روز گذشته و امروز، در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر می گیرد, جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در مقابل ساختمان بانک مرکزی، تعدادی از حامیان حقوق حیوانات در محل پسماندهای کهریزک، گروهی از کارگران قطار شهری اهواز، در مقابل ساختمان استانداری خوزستان، شماری از کارگران قرق‌بان شرکت جنگل شفارود در مقابل ساختمان این شرکت، جمعی از سرباز معلمان استان کهگیلویه و بویراحمد در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، تعدادی از کارگران و پیمانکاران شهرداری پارس آباد در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان و تنی از پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری سال ۱۳۹۷، در مقابل ساختمان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸، در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات خود در مقابل ساختمان بانک مرکزی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از حدود ۳ سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۱۳۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع حامیان حقوق حیوانات در کهریزک
به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸، جمعی از حامیان حقوق حیوانات در اعتراض به سگ کشی در محل پسماندهای کهریزک تجمع کردند.

در روزهای اخیر ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که بر اساس آن افرادی منتسب به شهرداری کهریزک دست به کشتار سگ های ولگرد با تزریق مایعی که ادعا می‌شود اسید است زده بودند.

با اینکه شهرداری کهریزک کشتار سگ ها توسط پرسنل این نهاد را تکذیب کرده است، اما شهروندان معترض معتقد هستند که این اقدام توسط پیمانکاران تحت قرارداد شهرداری و در سایه عدم نظارت بر فعالیت این افراد صورت گرفته است.

تجمع کارگران قطار شهری اهواز
به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران قطار شهری اهواز، در مقابل ساختمان استانداری خوزستان دست به تجمع زدند.

معترضان دلیل تجمع خود را در اعتراض به عدم پرداخت عدم پرداخت مطالبات مزدی ۱۸ ماهه خود، عنوان کردند.

تجمع کارگران قرق‌بان شرکت جنگل شفارود
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، طی روز گذشته و امروز ۲۶ و۲۷ مرداد ماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران قرق‌بان شرکت جنگل شفارود در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت شغلی‌ و تعویق مطالبات مزدی خود، در مقابل این شرکت دست به تجمع زدند.

کارگران معترض گفتند: “حدود ۲۷۰ نفر هستیم که سالها مسئولیت قرق‌بانی و حفاظت از جنگل‌های مناطق تالش، رضوانشهر و ماسال را برعهده داریم. ما به این موضوع معترض هستیم که بعد از گذشت میانگین ۱۵سال سابقه کار و خدمت‌رسانی، کارفرما از ابتدای مرداد ماه جاری با اتمام قرارداد کاری همه ما را تعدیل کرده است. همچنین قرار است این شرکت مسئولیت حفاظت از جنگل را به بخش خصوصی با نظارت اداره منابع طبیعی واگذار کند و در این بین با بلاتکلیف کردن حدود ۲۷۰ کارگر قرق‌بان، نگرانی‌های شغلی برای ما به وجود آورده است”.

به گفته کارگران، کارفرما توجهی به وضعیت شغلی و معیشت کارگرانی که تحت مسئولیت مستقیم آنها مشغول کار هستند، ندارند و هیچکدام از قرق‌بانان حاضر به ادامه کار با یک شرکت واسطه‌ای با نظارت اداره منابع طبیعی نیستند.

کارگران با تاکید بر اینکه ما خواستار بازگشت به کار خود هستیم، در ادامه افزودند: “شرکت شفارود که در محدوده شهرستان رضوانشهر و در مجاورت شرکت چوب و کاغذ ایران (چوکا) واقع شده و زیر نظر سازمان اتکا فعالیت می‌کند، تاکنون چندین بار از پرداخت حقوق کارگران خود ناتوان شده و بارها کارگران به این موضوع اعتراض کرده‌اند”.

آنها با بیان اینکه چندین ماه طلب مزدی و بیمه‌ای کارگران قرق‌بان پرداخت نشده و در عین حال از سال ۹۶ با اجرای طرح تنفس جنگل حق بهره‌برداری آنها به تاخیر افتاده است، اظهار داشتند: “شرکت شفارود در سالهای پایانی دهه ۶۰ پس از تفکیک وظایف وزارت کشاورزی و جهاد سازندگی، تحت پوشش وزارت جهاد سازندگی قرار داشت که متاسفانه در دولت قبلی، شرکت شفارود را به عنوان رد دیون دولت به سازمان اتکا واگذار کرده‌اند”.

کارگران با بیان اینکه همه ۲۷۰ کارگر قرق‌بان با اتمام قرارداد امکان حضور در محل کار خود را ندارند، در خاتمه از مسئولان درخواست کردند که به مشکلات آنها که در سالهای گذشته مسئولیت نگهداری از منابع جنگلی را برعهده داشته‌اند، رسیدگی کنند.

تجمع اعتراضی سرباز معلمان در تهران
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز شنبه ۲۶مردادماه ۱۳۹۸، جمعی از سرباز معلمان استان کهگیلویه و بویراحمد، در اعتراض به صدور بخشنامه استخدام سرباز معلمان بین سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۱واکنش نشان داده و جلوی مجلس شورای اسلامی در تهران جمع شدند.

آنها می‌گویند چرا باید سرباز معلمان قبل از ۹۱ استخدام شوند اما ما بلاتکلیف باشیم؟

این افراد در نامه‌ای به نمایندگان مجلس، خواسته‌ها و دغدغه‌های خود را مطرح کردند: «چه دلیلی برای عدم به‌کارگیری سرباز معلمانی که بعد از سال ۹۱ در آموزش و پرورش خدمت کرده‌اند، وجود دارد؟ نمایندگان محترم، سربازانی که در طول دو سال در دورترین و محروم‌ترین مناطق کشور با کمترین حقوق و مزایا خدمت کرده‌اند و کسب تجربه لازم داشته‌اند با دیگر سربازان چه تفاوتی داشته‌اند؟ یعنی دو سال تلاش در این سیستم اصلا در نظر گرفته نمی‌شود؟ ما سرباز معلمان سال ۱۳۹۱ به بعد، همانند دیگر سربازان یکبار تمام مراحل گزینشی و مصاحبه‌ای یک استخدام رسمی را طی کرده‌ایم و دوره‌های آموزشی تدریس را گذرانده‌ایم. حال سوال ما سرباز معلمان بعد ۱۳۹۱ از شما به عنوان نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون آموزش مجلس این است که چرا این قشر از جوانان سرباز معلم که سال‌ها پس از اتمام خدمت سربازی همچنان با بیکاری دست و پنجه نرم می‌کنند را نادیده گرفته‌اید؟»

تجمع کارگران و پیمانکاران شهرداری پارس آباد
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از میزان، روز شنبه ۲۶مردادماه ۱۳۹۸، جمعی از کارگران و پیمانکاران شهرداری پارس آباد، در اعتراض به معوقات مزدی خود، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان، دست به تجمع زدند.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل که به منظور معارفه رئیس دادگستری پارس آباد به این شهرستان سفر کرده بود، در جریان حضور در این شهرستان متوجه اعتراض و تجمع تعدادی از کارگران و پیمانکاران شهرداری پارس آباد جهت مطالبه حق و حقوق و معوقات خود روبروی فرمانداری شد و در جمع کارگران معترض حضور یافت که این اقدام منجر به تسویه معوقات کارگران و پیمانکاران شهرداری پارس آباد تا اردیبهشت ماه شد.

تجمع پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری سال ۱۳۹۷
به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا، روز شنبه ۲۶ مردادماه ۱۳۹۸، جمعی از پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری سال ۹۷، در اعتراض به دستور توقف فرایند مصاحبه و جذب پذیرفته‌شدگان این آزمون، در مقابل ساختمان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در تهران تجمع کردند.

اعتراض این افراد به این دلیل است که یکی از شعب دیوان عدالت اداری با صدور دستور موقت مبنی بر توقف فرایند مصاحبه و جذب پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری ۹۷ موافقت کرده است.

در این رأی آمده که این قرار در پی شکایت برخی معترضان به نتیجه آزمون سردفتری اسناد رسمی روز ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ و با عنایت به گزارش سازمان بازرسی کل کشور درباره این آزمون صادر شده است.

این رای با اعتراض پذیرفته‌شدگان این آزمون مواجه شده که می‌گویند: آینده شغلی ما که ماه‌ها خودمان را برای شرکت در آزمون آماده کرده بودیم، با این رای نابود شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: