•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

زندان رجائی شهر؛ تعلیق اجرای حکم اعدام جهت رضایت از ولی دم مقتول

0
954

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “محمدرضا قنبری”, زندانی متهم به قتل محبوس در زندان رجائی شهر کرج که طی هفته گذشته جهت اجرای حکم اعدام به سول انفرادی منتقل شده بود پس از کسب مهلت به اندرزگاه ۱۰ این زندان باز گردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۹ مردادماه ۱۳۹۸, “محمدرضا قنبری”, زندانی محبوس در اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱ زندان رجائی شهر کرج, متهم به قتل عمد که جهت اجرای حکم اعدام از یک هفته قبل به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بود در پی کسب مهلت برای رضایت از ولی دم مقتول به اندرزگاه محل نگهداری خود بازگردانده شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “محمرضا قنبری”, متهم به قتل از اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱ زندان رجائی شهر کرج پس از مساعدت با مسئولان زندان جهت اخذ مهلت و تعلیق اجرای حکم اعدام برای کسب رضایت از ولی دم مقتول به اندرزگاه خود بازگشت. اجرای حکم این زندانی قرار بود سحرگاه روز جاری در زندان رجائی شهر کرج به اجرا شود. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, انتقال “محمدرضا قنبری”, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی از روز پنجشنبه هفته گذشته را اطلاع رسانی کرده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.