•                  
شنبه , ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱
شنبه, می 21

اجرای حکم اعدام ۵ زندانی از بابت قتل و مواد مخدر در زندان رجائی شهر

0
1483

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری, حکم اعدام دستکم ۵ زندانی از مجموع ۹ زندانی محبوس در زندان رجائی شهر کرج که ۵ نفر از این افراد از بابت اتهام قتل عمد و ۴ نفر دیگر از بابت اتهام مرتبط با موادمخدر در این زندان بسر می بردند به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات اولیه سحرگاه امروز چهارشنبه ۳ مهرماه ۱۳۹۸, حکم اعدام “مصطفی بختی” زندانی متهم به قتل عمد از  اندرزگاه ۱ سالن ۱ زندان رجائی شهر, “مجتبی سلیمانی” زندانی متهم به قتل از اندرزگاه ۷ سالن ۱۹,  به همراه ۴ متهم دیگر با هویت نامشخص که اتهامات آنها از مرتبط با مواد مخدر بوده است در زندان رجائی شهر کرج به اجرا در آمد. همچنین “علی دلاوری”, از اندرزگاه ۱ سالن۲ به همراه “محمد سهرابی” متهم به قتل از اندرزگاه ۷ سالن ۱۹ زندان رجائی شهر کرج پس از کسب مهلت از اولیای دم به بند بازگردانده شد. از وضعیت ۲ زندانی متهم به قتل دیگر اطلاعی در دست نیست. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “مصطفی بختی”, متولد ۱۳۶۵, زندانی متهم به قتل که از اندرزگاه ۱ سالن ۱ زندان رجائی شهر کرج, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود سحرگاه روز جاری در پی عدم رضایت اولیای دم مقتول علیرغم حضور جمعی از فعالان مدنی و حتی پیشکسوت ورزشی همچون “علی پروین” جهت میانجیگری برای گذشت از قصاص نهایتا در پی عدم رضایت از سوی خانواده مقتول اعدام شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ روز دوشنبه ۱ مهر ماه ۱۳۹۸, چهار تن از زندانیان متهم به جرائم موادمخدر, که از زندان قزل‌حصار به زندان رجائی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بودند حکمشان سحرگاه روز جاری در این زندان به اجرا در آمد. هویت افراد اعدام شده توسط حقوق بشر در ایران در دست بررسی می باشد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی انتقال “مصطفی بختی”, زندانی متهم به قتل محبوس در اندرزگاه ۱ سالن ۱ زندان رجائی شهر کرج, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی را اطلاع رسانی کرده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: