•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

حکم اعدام ۳ زندانی از بابت اتهام موادمخدر در زندان ارومیه اجرا شد

0
1017

حقوق بشر در ایران – بامداد روز جاری, حکم اعدام دستکم ۳ زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که پیشتر از بابت اتهام مرتبط با موادمخدر به اعدام محکوم شده بودند در این زندان به اجرا درآمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, بامداد امروز پنجشنبه ۴ مهر ماه ۱۳۹۸, “ابراهیم احمدی پور”, “رئوف آزادی خواه” و “شهاب الدین محمدپور”, جملگی افراد از بابت اتهامات مرتبط با حمل و نگهداری موادمخدر, محبوس در بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه, که پیش از این احکام اعدام آنها پس از بازداشت در مراجع قضائی تائید شده بود در این زندان به اجرا در آمد. این افراد صبح روز گذشته به جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ با توجه به این نکته که احکام اعدام متهمان موادمخدر به لحاظ زمانی در بامداد اجرا می شود لذا احکام اعدام “ابراهیم احمدی پور اهل مهاباد”, “شهاب الدین محمدپور اهل ارومیه” و “رئوف آزادی خواه” هر ۳ نفر این افراد از بند ۱۵ زندان مرکزی ارومیه در ساعات اولیه صبح روز چهارشنبه به سلول انفرادی منتقل شده بودند اجرا شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون انتقال ۴ زندانی در زندان مرکزی ارومیه به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام این خبر را اطلاع رسانی کرده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.