•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

انتقال ۲ زندانی به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر جهت اجرای حکم اعدام

0
703

حقوق بشر در ایران – صبح روز جاری, “حسین روشن” و “حمید صادقی” دو زندانی محکوم به اعدام به ترتیب از بابت اتهام “محاربه از طریق سرقت مسلحانه” و “قتل در نزاع خیابانی” محبوس در زندان رجائی شهر کرج, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح امروز دوشنبه ۸ مهرماه ۱۳۹۸, “حسین روشن” از اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۴ و “حمید صادقی” از اندرزگاه ۷ سالن ۲۰, محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیش از این از بابت اتهام “محاربه از طریق سرقت مسلحانه” و “قتل در نزاع خیابانی” به اعدام محکوم شده بودند جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “حسین روشن”, از بابت اتهام “محاربه از طریق سرقت مسلحانه” به اعدام محکوم شد. همچنین “حمید صادقی”, اهل ورامین, وی از سال ۱۳۸۸ بازداشت و تا به امروز در زندان رجائی شهر  بسر می برد و از بابت اتهام “قتل عمد” بر سر استفاده از موادمخدر با فردی مشاجره لفظی پیدا می کند و نهایتا مرتکب قتل فرد مذکور می شود. این افراد پس از انتقال به سلول انفرادی طی روزهای آتی احکام اعدامشان به اجرا در خواهد آمد. 

این منبع مطلع پیرامون وضعیت جسمانی “حمید صادقی” گفت؛ وی در حال حاضر به دلیل اعتیاد شدید به انواع موادمخدر, در وضعیت جسمانی وخیمی قرار دارد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.