•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

انتقال دستکم ۱ زندانی متهم به قتل در زندان رجائی شهر به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
685

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “میلاد لطفی”, زندانی متهم به قتل عمد, محبوس در زندان رجائی شهر کرج, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح روز چهارشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۸, “میلاد لطفی”, زندانی متهم به قتل عمد محبوس در اندرزگاه ۵ سالن ۱۲ زندان رجائی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “میلاد لطفی”, که از بابت اتهام قتل عمد در یک نزاع خیابانی به اعدام محکوم شده بود پس از فراخوانده شده به دفتر رئیس زندان مستقیما به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام منتقل شد و حکم اعدام وی طی روزهای آتی به اجرا در خواهد آمد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ همزمان با انتقال “میلاد لطفی”, به سلول انفرادی چند تن دیگر از زندانیان با جرائم قتل نیز به سلول انفرادی منتقل شدند. 

حقوق بشر در ایران, به محض احراز هویت سایر زندانیان منتقل شده به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام اطلاع رسانی خواهد کرد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: