•                  
دوشنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, نوامبر 29

برگزاری دستکم ۵ تجمع اعتراضی

0
569

حقوق بشر در ایران – روز گذشته و امروز, در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور می باشد, جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه, کارگران شرکت آذرآب اراک, کارگران اخراجی شهرداری ساری, جمعی از اهالی روستای پیرامون قوطورداغی, دانشجویان دانشکده پتروشیمی دانشگاه بجنورد, در اعتراض به نقض حقوق شهروندیشان تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز یکشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۸,  جمعی از کارگران شرکت آذرآب اراک, در اعتراض به عدم تعیین تکلیف سهامداری در سه راه خمین (میدان ورودی شهر) تجمع اعتراضی برگزار کردند. 

به گفته کارگران؛ کارفرما هنوز دستمزد ماه‌های مرداد و شهریور را پرداخت نکرده و در پی اعتراضات هفته‌های قبل فقط بخشی از دستمزد کارگران به حسابشان واریز شده است.

کارگران آذرآب می‌گویند: تا وقتی که وضعیت سهامداری و مدیریت کارخانه تعیین تکلیف نشود، مشکلات پرداخت‌های معوق حل نخواهد شد. ما بیش از دستمزد نگران امنیت شغلی خود هستیم و از وقتی کارخانه خصوصی شده، آذرآب همواره با مشکل مواجه بوده است.

درحالی که مسئولان وعده پیگیری مشکلات کارگران را داده بودند، هفتم مهر ماه بانک کشاورزی از عرضه سهام خود در بورس انصراف داد.

همچنین بهروز اکرمی (معاون سیاسی و امنیتی استاندار مرکزی) در جمع کارگران حاضر شده و قول پیگیری به کارگران داد.

محمدتقی آبایی (مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی) به ایلنا گفت: مهم‌ترین موضوعی که کارگران آذرآب پیگیر آن هستند، مسئله سهامداری شرکت است که موجب شده امروز بیرون از کارخانه تجمع کنند. کارگران از مسئولان خواسته‌اند که با توجه به اینکه حدود سه هفته قبل نسبت به وضعیت سهامداری شرکت اعتراض خود را به مسئولان ابراز کرده‌اند، هرچه سریعتر این موضوع پیگیری شود.

برخی کارگران آذرآب تا کنون بیش از سه بار به پلیس امنیت احضار شده بودند و بعد از ضرب و شتم کارگران هپکو در خیابان فضای امنیتی بر آذرآب حاکم بوده است. با اینحال کارگران آذرآب طی روزهای اخیر برای تعیین تکلیف وضعیت سهامداری شرکت راهپیمایی کردند.

کارگران پلاکاردی در دست دارند که روی آن نوشته شده است: « خطاب به مقامات کشوری، پرسنل و کارگران شرکت آذرآب اراک خواستار رسیدگی فوری برای واگذاری مالکیت شرکت به سازمان گسترش و نوسازی صنایع هستیم.

 کارگران شرکت آذر آب اراک، خواسته خود را در خصوص سهامداری شرکت مستقیماً «بازگشت به دولت» اعلام کرده‌اند.

تجمع اعتراضی دانشجویان پتروشیمی 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از دانشجویان دانشکده پتروشیمی دانشگاه بجنورد در اعتراض به برچیده شدن سرویسهای این دانشگاه بنا به دستور مدیریت این دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار استقرار مجدد سرویس ایاب و ذهاب دانشجویان شدند. 

تجمع اعتراضی ساکنان روستای قوطورداغی در میاندوآب 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از ساکنان روستای پیرامون قوطورداغی, با برگزاری تجمع اعتراضی به دفع پسماند میاندوآب در این کوه اعتراض کردند.

مردم روستا می گویند که این زباله ها موجب مبتلا شدن کودکان و سالمندان آنها به انواع بیماری ها از قبیل سرطان شده است و در این رابطه مدارک پزشکی هم دارند.

آنها با بنرهایی حاوی «می خواهیم نفس بکشیم» و «جلوی نفسمان را نگیرید» به دفع زباله ها در اطراف و حاشیه روستاها اعتراض می کنند.

انباشت زباله در کنار جاده ها، در دشت و کوه ها و حتی جنگل های اکثر شهرهای آذربایجان جنوبی تبدیل به یک معضل جدی و بسیار بحرانی شده است.

این فاجعه اعتراض مردم و حتی کاربران شبکه های اجتماعی به وضعیت اسفبار بهداشت محیط اطراف را برانگیخته است. اما سکوت فعالین محیط زیست در این زمینه بسیار بحث‌برانگیز است.

این زباله ها علاوه بر اینکه چهره زشتی به حاشیه شهرها می دهند، باعث رشد انواع حشره ها و جانوران بیماری زا، پدید آمدن آلودگی خاک و هوا و آلودگی آب های زیرزمینی می شوند.

این در حالی است با مدیریت صحیح بحران زباله، می‌توان بخش زیادی از این «طلای کثیف» را توسط بازیافت. تولید سوخت و کود به «کسب

درآمد» تبدیل نمود و از تخریب محیط زیست و بیمار شدن انسانها که به مراتب مهمتر است، جلوگیری کرد.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی شهرداری ساری

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, روز شنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران اخراجی شهرداری ساری در ادامه اعتراضات دامنه دارشان مقابل ساختمان شهرداری،دست به تجمع مقابل ساختمان شورای شهر زدند.

حدود ۶۰۰ کارگر پیمانی شهرداری ساری با عناوین مختلف شغلی، از تاریخ ۳۱ شهریور ماه با ورود شهردار جدید از کار بیکار شده‌اند. در پی این مساله، تعدادی از کارگران در مقابل ساختمان شورای شهر و شهرداری تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، شهردار ساری که کمتر از دو هفته است مدیریت شهر را به‌ دست گرفته، مدعی است که این ۶۰۰ کارگر از راه غیرقانونی و بدون طی روال قانونی استخدامی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ جذب شهرداری شده‌اند.

میانگین سابقه کاری کارگران تعدیل شده یک تا ۲ سال است که برخی از آنها هنوز معوقات مزدی پرداخت نشده دارند.

قاسم قاسمی، عضو شورای شهر ساری، در این خصوص گفت: “سؤال اینجاست اگر قرار بر این بود این نیروها به‌کار گرفته نشوند، چرا جذب شهرداری شده‌اند؟ آنها با هزار امید، زندگی خود را بر اساس حقوق پیش‌بینی‌شده بنا نهاده، وام گرفته و ازدواج کرده‌اند، حتی برخی از آنها یک یا چند ماه حقوق گرفتند، اگر قرار نبود بمانند پس چرا به آنها حقوق و ملزومات اداری دادند؟ چطور شد که در ابتدا اجازه ورود دادند و در ادامه در تصمیمی عاجلانه با زندگی بیش از ۶۰۰ نفر از نیروهای شهرداری بازی کردند؟”

وی افزود: “این اتفاق درحالی افتاد که مدیریت شهری تمام تلاش خود را برای حفظ اشتغال این تعداد کارگر انجام نداده است و شهرداری ساری درآمد بسیار خوبی دارد و از لحاظ مالی مشکلی برای پرداخت حقوق مزایای این تعداد کارگر ندارد”.

تجمع اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، نسبت به اخراج همکاران خود و نبود امنیت شغلی، در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند و خواستار بازگرداندن این شرکت به بخش دولتی شدند.

امروز همچنین سندیکای کارگران هفت تپه از بازداشت تعدادی از کارگران این شرکت توسط نیروهای امنیتی خبر داد. بر اساس این گزارش، شماری از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، با توجه به دعوت قبلی کمیسیون اجتماعی مجلس، قصد سفر به تهران را داشتند که ماموران پلیس امنیت در عوارضی خرم آباد، مانع آنان شده و بدون ارایه مدرک قضایی، ۱۱ تن از آنان را بازداشت کردند. همچنین ۳ تن دیگر از کارگران نیز روز جاری توسط نیروهای امنیتی در هفت تپه بازداشت شده اند.

گفتنی است که دور جدید اعتصاب و اعتراض کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، از روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸،به دلیل اخراج ۲۱ تن از همکارانشان آغاز شده است.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

 

برچسب هافعالان سندیکای کارگران هفت تپهمجتمع نیشکرمجتمع نیشکر هفت تپهمجتمع کشت و صنعت هفت تپهمزایای کارگر در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنیکارمندکارگرکارگر در ایرانکارگرانکارگران نیشکرکارگران نیشکر هفت تپهکارگران هفت تپهکارگران کارخانه آذر آبکارگران پیمانکاری بخش کشاورزی مجتمع نیشکر هفت‌تپهکارگران در ایرانکارخانه آذر آبکشت و صنعت نیشکر هفت تپهاعتراضات کارگران نیشکرتجمعتجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپهتجمعاتتجمعات اعتراضیتجمعات اعتراضی کارگرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی در ایرانحقوق بشر در ایراندانشگاهرئیس سندیکای کارگران نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران نیشکر هفت تپهسندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپهسندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپهسرکوب شهروندان در ایرانشرکتشرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپهشرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپهشرکت آذر آبشرکت آذر آب اراکشغل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: