•                  
یک شنبه , ۱۱ خرداد , ۱۳۹۹
یکشنبه, می 31

انتقال دستکم ۱ زندانی در زندان رجائی شهر به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
313

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “مهدی دلیر”, زندانی متهم به قتل عمد, محبوس در زندان رجائی شهر کرج, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات اولیه صبح روز یکشنبه ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۸, “مهدی دلیر”, زندان متهم به قتل عمد محبوس در اندرزگاه ۶ زندان رجائی شهر کرج که پیش از این سوی دادگاه و مراجع قضائی حکم اعدام وی تائید شده بود جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران؛ صبح روز گذشته, “مهدی دلیر”, ۲۷ ساله,  زندانی زندان رجائی شهر کرج که در اندرزگاه ۶ این زندان از بابت اتهام “قتل عمد در یک نزاع خیابانی” بسر میبرد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد و طی روزهای آتی حکم اعدام وی به اجرا در خواهد آمد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: