•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

زندان رجائی شهر: انتقال دستکم ۳ زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای احکام اعدام

0
1611

حقوق بشر در ایران – روز چهارشنبه ۲۳ و پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, به ترتیب محمد چراغی, زندانی متهم به سرقت مسلحانه و مهرداد بیرانوند به همراه رضا حاتمیان از بابت اتهام قتل عمد و محبوس در زندان رجائی شهر کرج جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح روز چهارشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, محمد چراغی, زندانی متهم به محاربه از طریق سرقت مسلحانه محبوس در اندرزگاه ۳ سالن ۷ و همچنین پنجشنبه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, مهرداد بیرا نوند به همراه رضا حاتمیان, زندانیان متهم به قتل عمد از اندرزگاه ۱ سالن ۳ در زندان رجائی شهر کرج که پیش از این احکام اعدام آنها از سوی دیوان عالی کشور مورد تائید قرار گرفته بود جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت: “محمد چراغی با نام مستعار « قلی », با اتهام محاربه از طریق سرقت مسلحانه توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شده بود برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد. محمد چراغی از جمله افراد هم پرونده با بهمن کونانی, فرزاد کونانی, سامان کونانی و غلام کونانی می باشد. 

لازم به ذکر است, بهمن کونانی که به اتهام سرقت مسلحانه بازداشت و به حبس ابد محکوم شده بود در اردیبهشت ماه سالجاری در یک نزاع داخل زندان رجائی شهر کرج به قتل رسید. فرزاد کونانی, سامان کونانی و غلام کونانی, سه تن از برادران وی در سال ۱۳۹۱, از بابت همین پرونده در تهران اعدام شدند. 

این منبع مطلع همچنین پیرامون مهرداد بیرانوند به همراه رضا حاتمیان افزود: “این ۲ زندانی از بابت اتهام قتل عمد در یک درگیری پس از بازداشت به اعدام محکوم شدند”. 

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر,  ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

مجازات اعدام از جمله موارد نقض حقوق بشر در ایران  است که گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارشهای ادواری خود بر آن تاکید کرده و از حکومت ایران خواسته اند تا نسبت به توقف صدور و اجرای این احکام با سازمانهای مدافع حقوق بشر همکاری کند. 

برچسب هامهرداد بیرانوندمهردادبیرانوندمتهم به قتلمتهم به قتل عمدمتهم به اعداممجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمحمد چراغیمحمدچراغیمحاربهمحاربه از طریق سرقت مسلحانهمحاربه سرقت مسلحانهنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرابوالقاسم صلواتیاتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام سرقتاتهام سرقت مسلحانهاجرای احکام اعداماعداماعدام / حق حیاتاعدام قتلاعدام قتل عمداعدام در ایراناعدام زندانیان متهم به قتلاعدامیاعدامیاناعدامیان ایراناعدامیان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدامحکم اعدام زندانیان در ایرانرضا حاتمیانرضاحاتمیانزندانزندان متهم به سرقت مسلحانهزندان رجاییزندان رجایی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجایی شهر در کرجزندان رجائیزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانی متهم به سرقتزندانی محکوم به اعدامزندانی اعدامیزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایرانسلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرجسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجائی شهرسلول انفرادی زندانیانسرقت مسلحانهسرقت مسلحانه در ایرانسرکوب زندانیان در ایرانشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: