•                  
دوشنبه , ۰۶ بهمن , ۱۳۹۹
دوشنبه, ژانویه 25

احضار و بازجوئی از ذاکر آسکانی, شهروند اهل سنت توسط اطلاعات سپاه

0
277

حقوق بشر در ایران – روز شنبه  بهمن ماه ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, ذاکر آسکانی, فعال مذهبی اهل سنت, ساکن شهرستان راسک پس از احضار از سوی اداره اطلاعات سپاه پاسداران در این شهرستان احضار و از بابت اضهار نظر وی در مورد تداوم بازداشت و بلاتکلیفی مولوی فضل الرحمن کوهی, تحت بازجوئی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ؛ روز شنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان راسک پس از احضار ذاکر آسکانی, فعال مذهبی اهل سنت ساکن این شهرستان وی را از بابت اظهار نظر و انتقادی این شهروند اهل سنت از تداوم بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی کرده بود, تحت بازجوئی داد. 

این شهروند اهل سنت, در یکی از مساجد شهرستان راسک نسبت به تداوم بازداشت مولوی فضا الرحمن کوهی واکنش نشان داده بود و پس از احضار به اداره اطلاعات سپاه و بازجوئی با اخذ تعهد آزاد شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد جهت بازجوئی و تشکیل پرونده بازداشت شد. 

پس از بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان,  شهروندان شهرستان سرباز در نقاط مختلف این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند و راه ها را بستند.

در ادامه اعتراضات به این فعال مذهبی اهل سنت و ۷ نفر از همراهان وی از سوی اطلاعات سپاه در دادگاه ویژه روحانیت مشهد, در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۸, “عبیدالله شیروزهی”, شهروند ساکن شهرستان سرباز و “داماد و برادرزاده “مولوی فضل الرحمن کوهی”, پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک از بابت تحریک شهروندان این شهرستان برای برگزاری تجمع اعتراضی باهدف اعتراض به بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی” مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت.

لازم به ذکر است “مولوی فضل الرحمن کوهی”, فعال مذهبی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ واقع در شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان اخیرا از اعتراضات مردمی ایران حمایت کرده بود.

سرکوب شهروندان اهل سنت در ایران و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا حضور در مناسک مذهبی از جمله مواردی است که در اسناد بین المللی و همچنین ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال مذهبی اهل سنتمحرومیت از حقوق شهروندی اهل تسنن در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی اهل تسنن در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل تسنن در زاهداناهل تسنن زاهداناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت ایرانشهراهل سنت در ایراناهل سنت سیستان و بلوچستاناحضاراحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناحضار و بازداشتادیان ایرانادیان در ایراناطلاعات سپاهحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحقوق شهروندی اهل سنت در ایرانذاکر آسکانیزندانیان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان سنی مذهبسرکوب شهروندان سنی مذهب در ایرانشهروندان اهل تسنن در ایرانشهرستان راسک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: