•                  
دوشنبه , ۲۷ دی , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژانویه 17

اجرای حکم اعدام ۱ زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی زنجان

0
570

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹فروردین ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام سیروس اسدی, زندانی متهم به قتل, محبوس در زندان مرکزی زنجان به اجرا در آمد. این زندانی از بابت اتهام قتل فردی در یک مشاجره فیزیکی به اعدام محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, سحرگاه دوشنبه ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸, سیروس اسدی, اهل شهرستان ابهر,  زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی زنجان که پیش از این حکم اعدام وی توسط دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد. 

بنقل از یک منبع مطلع: “سیروس سال ۱۳۹۵,  به اتهام قتل یک آرایشگر بازداشت شد. آنها با هم سر مسایل مالی درگیر شده بودند و سیروس از روی عصبانیت او را با چند ضربه سنگ به سرش به قتل رساند”. 

بر اساس گزارش سالانه سازمانهای مدافع حقوق بشر در امور  ایران، دست‌کم ۲۲۵ اعدام از بین ۲۸۰ اعدامی که سال ۲۰۱۹ در ایران اجرا شد، با اتهام قتل عمد بوده است.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل « توهین به پیامبر اسلام », « محاربه » و « افساد فی الارض », ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

 

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقتل عمد حکومتیقتل عمد زندانیانلغو مجازات اعداممتهممتهم به قتلمتهم به قتل قتل عمدمتهم به قتل عمدمتهم به اعداممتهمان به قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانکودک متهم به قتلاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام زندانیاناجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان زنجاناعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام در ایراناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتلاعدام سیروس اسدیبند زنان زندان زنجانحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحذف مجازات اعدامزندان متهم به قتلزندان مرکزی زنجانزندان زنجانزندانی متهم به قتلزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانسیروس اسدیشهرستان ابهرطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: