•                  
چهارشنبه , ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, اکتبر 21

آزادی صابر نادری, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج

0
243

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, صابر نادری, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج که در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۴ ساله خود در این زندان بود بطور مشروط آزاد شد. اعطای آزادی مشروط به این زندانی سیاسی به این معنی است که در صورت تکرار جرم علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس تعزیری که بواسطه عفو مشروط آزاد شدند را هم سپری کنند.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, صابر نادری, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج که بیش از ۱ سوم از مجموع حبس تعزیری خود را سپری کرده بود در راستای اعطای عفو مشروط آزاد شد. اعطای آزادی مشروط به این فعال سیاسی اهل ارومیه در حالی صورت گرفته که چنانچه زندانی پس از آزادی به جرمی مرتکب شود علاوه بر مجازات جرم اخیر باید باقی مانده مدت محکومیت حبس را که با آزادی مشروط آزاد شده سپری کند.

اعطای آزادی مشروط به صابر نادری, بر مبنای بخشنامه اخیر قوه قضائیه برای آزادسازی زندانیان سیاسی و عقیدتی با محکومیت حبس تعزیری ۵ سال و یا کمتر بوده صورت گرفته است. در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و احتمال ابتلای بسیاری از زندانیان محبوس در زندانها در ابتلا به این ویروس و با توجه به سال نو و اعیاد مذهبی, علی خامنه ای در پاسخ به نامه ارسالی از سوی رئیس قوه قضائیه با اعطای عفو آزادی مشروط زندانیان محبوس در زندانهای کشور مورد تائید علی خامنه ای قرار گرفت.

براساس قانون آزادی مشروط, چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم تا ۱۰سال باشد باید یک سوم مجموع حبس تعزیری خود را سپری کند اما چنانچه محکومیت حبس تعزیری متهم بالای ۱۰ سال باشد فرد زندانی باید نصف دوران محکومیت حبس خود را سپری کند و پس از آن با ارائه درخواست آزادی مشروط با نظر مسئولان زندانی فرد زندانی در آن بسر می برد و همچنین نظر دادستان پیرامون رد و یا تائید درخواست آزادی مشروط زندانی تصمیم گیری می شود.

لازم به ذکر است, صابر نادری, در تاریخ ۱۶ مردادماه سال ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهامات مرتبط با “عضویت در احزاب کورد مخالف نظام”, مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. پس از اعلام اعتراض صابر نادری, به حکم صادره توسط دادگاه بدوی حکم وی به ۴ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد و در آذر ماه سال ۱۳۹۷, جهت اجرای حکم حبس تعزیری خود پس از احضار به واحد اجرای احکام بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود. 

این شهروند در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۵, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات شهرستان قروه به منزل شخصی وی واقع در این شهرستان بازداشت و بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود. پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه این فعال سیاسی به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود و چندی بعد با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

 

برچسب هانقض حقوق بشر در ایرانآزادی زندانیان سیاسی در ایراناحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کُرد مخالف نظاماحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب اپوزیسیون کرداحزاب در ایراناحزاب سیاسیاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحزاب سیاسی ایراناحزاب سیاسی در ایرانبند زندانیان سیاسی در ایرانبیماری زندانیان سیاسی در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق زندانیان سیاسیحقوق شهروندی در ایراندادگاه تجدید نظر استان کردستانرضا نادریرضانادریزندان مرکزی سنندجزندان سنندجزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیهسرکوب زندانیان سیاسیسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کرد در ایرانشعبه یک دادگاه انقلاب سنندجشعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندجصابر نادریصابرنادریعفو مشروط زندانیان سیاسیعفو زندانیان سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: