•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

زندان رجائی شهر: انتقال دستکم ۱۰ زندانی متهم به قتل به سلول انفرادی جهت اجرای احکام اعدام

0
436

حقوق بشر در ایران – صبح امروز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, دستکم ۱۰ تن از زندانیان متهم به قتل عمد و محکوم به اعدام از بندهای زندان رجائی شهر کرج جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, در ساعات اولیه صبح امروز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, مصطفی غیاثوند, محسن رضاییان, علیرضا آریایی, حمیدرضا اصغرپور ماسوله, بهروز حاجی زاده, زندانیان متهم به قتل عمد محبوس  در اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرج جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. به همراه این افراد ۵ زندانی دیگر با هویت نامشخص نیز به سلول انفرادی منتقل شدند و احکام اعدام جملگی این افراد سحرگاه چهارشنبه هفته جاری اجراء خواهد شد. 

برپایه این گزارش, اتهامات اکثر این افراد قتل عمد است و احکام اعدام آنها پس از صدور توسط دادگاه در دیوان عالی کشور نیز تائید شده و در صورت عدم رضایت ولی دم مقتول احکام اعدام این افراد اجراء خواهد شد. 

بنقل از یک منبع آگاه ضمن اعلام این خبر گفت: “تعداد زندانیانی که به سلول انفرادی منتقل شده‌اند ۱۲ نفر است اما تا به این لحظه هویت ۵ نفر از آنها شناسائی شده است”. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۴ آذرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی انتقال محسن رضاییان,  دارای ۳۲ سال سن, متهم به قتل از اندرزگاه ۱سالن ۲ به سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام را اطلاع رسانی کرده بود. این زندانی از سال ۱۳۹۵ در زندان بسر می برد و پیش از این نیز در پی انتقال به سلول انفرادی موفق به اخذ مهلت از مسئولان اجرای احکام  برای جلب رضایت ولی دم مقتول شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمانهای مدافع حقوق بشر، دست‌کم ۲۲۵ اعدام از بین ۲۸۰ اعدامی که سال ۲۰۱۹ در ایران اجرا شد، با اتهام قتل عمد بوده است.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل « توهین به پیامبر اسلام », « محاربه » و « افساد فی الارض », ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هازندان رجائی شهرسلول انفرادیاعدام در ایرانحقوق بشر در ایرانصدور حکم اعدامقتل عمدمجازات اعدام در ایرانمتهم به قتلنقض حقوق بشر در ایراناتهامزندان رجایی شهرحقوق شهروندی در ایراناعدام در زندان رجائی شهراتهام قتلزندان رجائی شهر کرجمجازاتهای غیر انسانیاعدام در زندانقتل عمد حکومتیزندان رجایی شهر کرجزندان رجائیزندانیان زندان رجائی شهرزندان رجاییقتل عمد در ایراناعدام زندانیان در ایراناعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتلاتهام قتل عمدزندان رجایی شهر در کرجسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجمحسن رضائیانمحسن رضاییانسلول انفرادی زندانیاناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجائی شهراتهام قتل در ایرانزندان رجائی شهر در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانقتل عمد زندانیانزندان رجائی شهر در کرجاعدام محسن رضائیاناعدام محسن رضاییانمجازات اعدام در زندانهای ایراناتهام قتل عمد در ایرانسلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرجاعدام در جمهوری اسلامیمصطفی غیاثوندمصطفی قیاسونداعدام مصطفی غیاثوندعلیرضا آریاییعلیرضا آریائیحمیدرضا اصغرپوربهروز حاجی زاده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: