•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, نوامبر 1

زندان مرکزی سنندج: اجرای حکم اعدام ۱ زندانی همزمان با نجات زندانی دیگر از اعدام

0
219

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سینا محمدی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. این زندانی چند روز پیش از اجرای حکم به همراه چند زندانی دیگر به سلول انفرادی منتقل شده بود. همچنین عدنان میرکی, دیگر زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی سنندج نیز در پی اخذ رضایت از ولی دم مقتول از اعدام رهائی یافت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, عدنان میرکی, زندانی متهم به قتل که حکم اعدام وی توسط دادگاه صادر و در دیوان عالی کشور هم تائید شده بود در پی اخذ رضایت از ولی دم مقتول از اعدام رهائی یافت. سینا محمدی, دیگر زندانی متهم به قتل عمد و محبوس زندان مرکزی سنندج اعدام شد. 

براساس این گزارش, سینا محمدی, ساکن روستای سرنجیانه از توابع شهرستان دهگلان از بابت اتهام قتل فردی بنام خانوادگی “زارعی” به اعدام محکوم شده بود که این حکم پس از صدور توسط دادگاه در دیوان عالی کشور تائید شده بود. با توجه به عکسهای دریافتی از سوی فعالان مدنی سنندج بسیاری از شهروندان ساکن شهرستان دهگلان تلاش زیادی برای اخذ رضایت از ولی دم مقتول و توقف اجرای حکم اعدام سینا محمدی کردند.

گفته می شود سینا محمدی در زمان ارتکاب جرم ۱۷ سال سن داشته است. 

همچنین عدنان میرکی, اهل روستای تپه خدیجه واقع در شهرستان سنندج, پس از بازداشت به اتهام قتل فردی بنام “رنجبری” و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از سوی دادگاه به اعدام محکوم شده بود و حکم صادره بر علیه وی در دیوان عالی کشور تائید شده بود. اخذ رضایت از ولی دم مقتول و توقف اجرای حکم اعدام این شهروند با تلاش شهروندان و فعالان مدنی شهرستان سنندج صورت گرفت. 

لازم به ذکر است سینا محمدی و عدنان میرکی, در تاریخ ۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۹, به همراه احمد عبدالله پور، واحد فیضی اهل بانه، رامیار مخلص اهل بانه، لقمان احمدپور اهل شهرستان بانه و سعید محمدپور جهت اجرای احکام قصاص به سلولهای انفرادی منتقل شده بود.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هااعدام در ایراناجرای حکم اعداماجرای حکممجازات اعدامقتل عمدآمار اعدام در ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات غیر انسانیشهرستان دهگلاناجرای حکم اعدام در ایرانقاتلزندان سنندجاتهام قتلشهرستان سنندجقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتل قتل عمددادگاه کیفری سنندجقتل عمد حکومتیمجازات غیرانسانیمجازات اعدام ایرانقتل عمد در ایرانحکم اعدام در ایراناعدام زندانیان در ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتلمجازات قتل عمداتهام قتل عمداجرای اعدام در ایراناتهام قتل در ایراناعدام زندانیاناجرای حکم اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانقتل عمد زندانیاناعدام زندانیان محکوم به اعداممجازات اعدام در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیان در ایراناتهام قتل عمد در ایراناحکام اعدام در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانعدنان میرکیاعدام در زندان سنندجاعدام در زندان مرکزی سنندجعدنان میرکی اعداماعدام عدنان میرکیسینا محمدیاعدام سینا محمدیاعدام سینامحمدیسینامحمدیروستای سرنجیانهبخشش متهماجرای حکم اعدام در زندان مرکزی سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: