•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

زندان دیزل آباد کرمانشاه: حکم اعدام یک زندانی اجرا شد

0
417

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام تورج مراد حاصلی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی «دیزل آباد» کرمانشاه به اجرا در آمد. اجرای حکم اعدام این زندانی بدون اطلاع قبلی به وکیل مدافع و نزدیکان این زندانی صورت گرفته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از هه نگاو, سحرگاه چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, تورج مرادحاصلی, شهروند اهل اسلام آباد غرب و زندانی متهم به قتل عمد, محبوس در زندان مرکزی «دیزل آباد» کرمانشاه اعدام شد. این زندانی پس از بازداشت به اتهام قتل و طی مراحل بازجوئی به اعدام محکوم شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع: ” اجرای این اعدام مغایر با آیین نامه اجرای حدود و قصاص موضوع ماده ۵۴۹ قانون آیین دادرسی کیفری، به خانواده و وکیل وی ابلاغ نشده بود”.

 تورج مرادحاصلی, ۳۴ ساله, فرزند: علیجان, اهل اسلام آباد غرب, در سال ۱۳۹۵ به دلیل اختلافات مالی با فردی بنام ایوب قبادی در یک نزاع وی را به قتل رسانده بود . پس از بازداشت و طی مراحل بازجوئی به اتهام قتل عمد مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و توسط دادگاه و دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتل قتل عمدقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نقسقصاص در ایرانمتهم به قتلمتهم به قتل قتل عمدمتهم به قتل عمدمتهم به اعداممجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات غیرانسانینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای قصاص نفساجرای حکم قصاصاجرای حکم اعدام در زندان دیزل آباداسلام آباد غرباعدام متهم به قتل عمداعدام تورج مرادحاصلیاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان دیزل آباد کرمانشاهاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان در ایرانبند مشاوره ۳ زندان دیزل آباد کرمانشاهتورج مراد حاصلیتورج مرادحاصلیتورج مرادحاصلی اعدامحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم قصاصحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحدود و قصاصدیزل آباد کرمانشاهزندان مرکزی کرمانشاهزندان کرمانشاهزندان دیزل آبادزندان دیزل آباد کرمانشاهزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: