•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

احکام اعدام ۲ زندانی متهم به قتل در زندانهای خلخال و عادل آباد شیراز اجرا شد

0
1068

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام محمد حقیقت نژاد, زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی « عادل آباد » شیراز اجرا شد. همچنین مولا مولائی, دیگر زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان خلخال نیز اعدام شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, سحرگاه امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مولا مولائی, اهل خلخال, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان خلخال که پیش از این حکم اعدام وی تائید شده بود اعدام شد. از سوی دیگر در زندان مرکزی « عادل آباد » شیراز, محمد حقیقت نژاد, ۳۹ ساله, اهل شیراز, دیگر زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در این زندان نیز اعدام شد. 

بنقل از یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت: “محمد جوشکار بود و از حدود ۵ سال پیش در زندان بسر میبرد و برسر اختلاف مالی و طلبی که داشت، فردی را هل داده بود و موجب مرگش شده بود. مقتول به تیرآهنی که آنجا بود برخورد کرده بود و فوت کرده بود”. 

همچنین یک منبع مطلع نزدیک به مولا مولائی ضمن اعلام خبر اعدام وی به گزارشگر حقوق بشر ایران گفت: ” وی از سال ۱۳۹۳ بازداشت و در زندان بسر میبرد”.

زندان جدید خلخال در ۵ کیلومتری شهرستان خلخال از توابع استان اردبیل واقع شده است و این روزها حدود ۵۰ زندانی را در خود جای داده که اکثر آنها را زندانیانی با اتهام قتل عمد و مواد مخدر تشکیل می‌دهند.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمولا مولاییمولا مولائیمولا مولائی زندان خلخالمجارات اعدام در ایرانمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمحمد حقیقت نژادمحمدحقیقت نژادنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناتهاماتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان عادل آباداجرای حکم اعدام زندانی متهماجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناستان اردبیلاعتراضات در زندان عادل آباد شیرازاعدام مولا مولاییاعدام مولامولاییاعدام مولامولائیاعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام محمد حقیقت نژاداعدام محمدحقیقت نژاداعدام در ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان خلخالزندان عادل آبادزندان عادل آباد در استان فارسزندان عادل آباد در شیراززندان عادل آباد شیراززندانیان محبوس در زندان عادل آباد شیراززندانیان زندان عادل آباد شیرازسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان خلخالصدور حکم اعدامعادل آباد شیراز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: