•                  
چهارشنبه , ۳۱ شهریور , ۱۴۰۰
چهارشنبه, سپتامبر 22

احکام اعدام دستکم ۳ تن در زندان مرکزی اصفهان اجرا شد / بخشش یک زندانی در زمان اجرای حکم

0
1198

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, احکام اعدام دستکم ۲ زندانی به اتهام قتل عمد و ۱ زندانی با اتهام تجاوز به عنف در زندان مرکزی اصفهان اجرا شد. همچنین ۲ زندانی پس از اخذ مهلت تا پایان ماه رمضان به اندرزگاه بازگردانده شدند و یک زندانی دیگر هم موفق به رضایت از شاکی پرونده خود شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, سحرگاه چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علی شیخانی, زندانی متهم به تجاوز به عنف محبوس در زندان مرکزی اصفهان اعدام شد. همچنین جمال جعفری نسب و مجتبی حائری, دو زندانی متهم به قتل در ۲ پرونده جداگانه که پیش از این احکام اعدام آنها توسط دادگاه صادر و از سوی دیوان عالی شکر تائید شد نیز اعدام شدند. 

برپایه این گزارش, مجتبی حائری, پس از بازداشت در سال ۱۳۹۱ به اتهام قتل عمد بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و اتمام مراحل دادرسی به اعدام محکوم شده بود. 

همچنین ۲ زندانی دیگر که سحرگاه چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند در لحظه اجرای حکم موفق شدند از شاکیان پرونده تا پایان ماه رمضان مهلت کسب کنند. 

از سوی دیگر سید علی کوشان, دیگر زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی اصفهان هم در لحظه اجرای حکم اعدام با رضایت بدون چشم داشت و بی قید و شرط شاکیان پرونده به بند زندان بازگردانده شد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقاتل قتل عمدقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمتهم به قتل قتل عمدمتهم به قتل عمدمجازات قتل عمدمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات غیرانسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانیمجتبی حائریولی دم مقتولاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی اصفهاناعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام مجتبی حائریاعدام جمال جعفری نسباعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام در زندانهای ایراناعدام علی شیخانیتجاوز به عنفجمال جعفری نسبحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان مرکزی اصفهانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانسید علی کوشانسازمان عفو بین المللعلی کوشانعلی شیخانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: