•                    
  •                  
جمعه , ۱۵ مهر , ۱۴۰۱
جمعه, اکتبر 7

زندان مرکزی سنندج: انتقال ۱ زندانی جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی

0
1068

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹,  غلامرضا « شورش » مروتی, زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی سنندج,  جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز شنبه ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, غلامرضا « شورش » مروتی, زندان متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی سنندج که پیش از توسط دادگاه و دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بود برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

این زندانی در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۳۹۹, در جریان اعتراضات زندانیان محبوس در زندان سقز به همراه ۷۰ تن از زندانیان دیگر موفق به فرار از آن زندان شده بود اما در ۱۸ فروردین ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. 

لازم به ذکر است, غلامرضا « شورش » مروتی, در تاریخ ۱۳ آبان ماه ۱۳۸۸, به اتهام قتل یک طلا یک فروش به اعدام و شلاق محکوم شد. این حکم در حالی برای این زندانی متهم به قتل صادر شد که به ادعای وی قاضی فقط برای صدور حکم از علم خود مبادرت به صدور این حکم کرده نه با استناد به شواهد موجود در پرونده. 

این زندانی متهم به قتل می گوید: “نه شاهدی بر روی پرونده‌ام هست و نظریه کارشناسی اسلحه صد در صد به نفع من است. همینطور نظریه پزشکی قانونی نیز به نفع من است”.

مروتی, در آبان ماه سال ۱۳۹۶ در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی در پرونده اش از زندان مرکزی سنندج به زندان سقز منتقل شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هامجازات اعدام در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیاعدام در زندانهای ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاتهام قتل عمد در ایراناعدام در زندان مرکزی سنندجاعدام غلامرضا مروتینقض حقوق بشر در ایراناعدام در زنداناعدام زندانیان متهم به قتلحکم اعدام متهم به قتلزندانیان متهم به قتل عمد در ایراناعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام در ایراناعدام در ملاء عامقتل عمد حکومتیمجازات قتل عمدحکم اعدام زندانیان در ایراناعدام در جمهوری اسلامیقتل عمد حکومتی در ایرانحقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانمجازات اعدام ایرانمجارات اعدام در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانغلامرضامروتیحکم اعداماتهام قتلاعلامیه جهانی حقوق بشر در ایراناتهام قتل عمدقتل عمد زندانیانحکم اعدام زندانیانغلامرضا مروتیدیوان عالی کشورقانون جدید مجازات اعدام در ایرانزندانیان متهم به قتلمجازات اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانشورش مروتیمجازات اعداممجازاتهای غیر انسانیقتل عمد در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدحکم اعدام در زندانهای ایراناعدام در زندان سنندجغلامرضا شورش مروتیقتل عمدمجازاتهای بیرحمانهحکم اعدام در ایراناتهام قتل در ایرانقتل عمد زندانیان در ایرانسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندجاعدام شورش مروتی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.