•                  
شنبه , ۲۱ تیر , ۱۳۹۹
شنبه, جولای 11

حکم اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی سنندج اجرا شد

0
110

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام کیوان الله مرادی, زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی سنندج اجرا شد. این زندانی در پی نزاع خیابانی یک شهروند اهل شهرستان قره را به قتل رسانده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, سحرگاه امروز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, کیوان الله مرادی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. حکم اعدام این زندانی پس از صدور در دادگاه کیفری در دیوان عالی کشور نیز تائید شده بود. 

برپایه این گزارش, کیوان الله مرادی, متولد ۱۳۷۱, اهل شهرستان دهگلان، متهم بود که در سال ۱۳۹۴ سال در یکی نزاع خیابانی عماد خالدیان, شهروند اهل شهرستان قروه را به قتل رسانده و پس از بازداشت به اتهام قتل و طی مراحل دادرسی توسط دادگاه کیفری به اعدام محکوم شده بود که این حکم عیناً توسط دیوان عالی کشور تائید شد. 

این زندانی متهم به قتل عمد در زمستان سال ۱۳۹۸, از زندان شهرستان قروه به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقاتل عماد خالدیانقتل در نزاع خیابانیقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانلغو گام به گام اعداممجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننزاع خیابانینزاع خیابانی در ایرانکیوان الله مرادیاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی سنندجاجرای حکم اعدام در زندان سنندجاعدام متهماناعدام متهمان به قتلاعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام مجازات غیرانسانیاعدام کیوان الله مرادیاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی سنندجاعدام در زندان سنندجاعدام در زندانهای ایرانحقوق بشر د ر ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام کیوان الله مرادیحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایراندادگاه کیفری شهرستان سنندجدادگاه جزائی سنندجزندان متهم به قتلزندان مرکزی در شهرستان سنندجزندانی متهم به قتلسلب حیاتسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان قروهشهرستان سنندجصدور حکم اعدامعماد خالدیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: