•                  
سه شنبه , ۰۴ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, نوامبر 24

احضار کارگران معترض شهرداری منطقه ۶ اهواز به پلیس امنیت

0
311

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در حالی که کارگران کارگران واحد پاکبانی شهرداری اهواز به دلیل عدم وصول مطالبات معوقه مزدیشان معترض هستند اما مسئولان قضائی این شهروندان را با اتهامات امنیتی تفهیم اتهام کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, کارگران واحد پاکبانی شهرداری منطقه ۶ اهواز در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و بیمه آنها معترض هستند. این شهروندان نه تنها به خواسته خود نرسیدند بلکه با دریافت احضاریه ای با اتهام “تحریک کارگران برای تجمع و اغتشاش” به پلیس امنیت اهواز احضار شدند 

براساس اعلام یکی از این شهروندان معترض: “از اسفند ماه ۱۳۹۸, تاكنون به ما حقوق پرداخت نكردند و براى ما بيمه واریز نکردند. 

این کارگر معترض به نقض حقوق شهروندی اش در ادامه افزود:”برای بعضی از کارگران احضاریه فرستادند و ما را به تحريك کارگران برای تجمع و اغتشاش متهم می کنند، اینها بجای پرداخت حقوق و پاسخگوئى فقط سرکوب می کنند”.

سرکوب کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

 

برچسب هامطالبات مزدی کارگرانمطالبات مزدی کارگران در ایرانمطالبات کارگران ایرانمطالبات کارگران در ایرانمطالبات شهروندی کارگران در ایرانمعوقات مزدیمعوقات مزدی کارگرانمعوقات مزدی کارگران در ایرانمعوقات مزدی در ایرانمعوقات مزدی شهروندان در ایرانمعوقات کارگریمعوقات کارگرانمعیشت کارگران در ایراننقض حقوق کارگران در ایراننیروی انتظامیکارگرانکارگران پاکبانیکارگران پاکبانی در ایرانکارگران ایرانکارگران در ایرانکارگران شهرداریکارگران شهرداری اهوازکارگران شهرداری در ایرانپلیس امنیتاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی از کارگراناحضار کارگران در ایرانبازجوییبازداشت کارگران در ایرانتجمعات کارگران در ایرانتجمعات اعتراضی کارگرانتجمعات اعتراضی کارگران در ایرانتحریک کارگران به تجمعجامعه کارگران در ایرانحق بیمه کارگرانحقوق ماهیانه کارگران در ایرانحقوق کارگران در ایرانحقوق شهروندی کارگران ایرانحقوق شهروندی کارگران در ایراندستمزد کارگران در ایرانسرکوب فعالان کارگران در ایرانسرکوب کارگران در ایرانسرکوب جامعه کارگری در ایرانشهرداری منطقه 6 اهوازشهرداری منطقه ۶ اهوازشهرداری اهواز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: