•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

زندان مرکزی ارومیه: انتقال یک زندانی جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی

0
862

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, دستکم ۱ زندانی با اتهام قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, روز یکشنبه ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, زرار پیغامی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

برپایه این گزارش, با توجه به انتقال زرار یعقوبی به سلول انفرادی تلاش خانواده این زندانی متهم به قتل از ولی دم مقتول در جریان است. 

در صورت عدم رضایت خانواده مقتول حکم اعدام زرار پیغامی سحرگاه سه شنبه ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به اجرا در خواهد آمد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانمجارات اعدام در ایرانمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حکم اعدام در ایرانولی دم مقتولگزارش نقض حقوق بشر در ایرانآمار اعدام در ایراناتهام قتل در ایراناجرای احکام کیفریاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعدام در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی ارومیهاعدام در زندان ارومیهاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان در ایراناعدام زرار یعقوبیحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانزندان مرکزی سنندج سلول انفرادیزندان ارومیهسلول انفرادیسلول انفرادی اعدامسلول انفرادی زندانیانسلب حیاتسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: